До момента е известно, че на президентските избори в Молдова със значителна преднина печели проруският кандидат Игор Додон. В България още по-голяма победа удържа генерал Румен Радев. И двамата подкрепят политиката на социалистите, и двамата са за сближаване с Русия, и двамата победиха „прозападни жени” – Мая Санду и Цецка Цачева.
„Силно искам да се подобрят отношенията между Молдова и Русия. Тези отношения са много важни за гражданите на двете страни”, заяви Додон.
Радев обеща, че при неговия мандат ще настоява за отмяната на санкциите срещу Русия. „Активно ще работя за сваляне на санкциите срещу Руската федерация. Вече много страни заявиха такива намерения. Ще работя в тясно сътрудничество с правителството и нашите партньори в ЕС по този въпрос”, каза и Радев.
Побеждаващият кандидат за президент на Молдова, лидерът на Социалистическата партия, Игор Додон не изключва провеждането на референдум за промяна на конституцията на страната, предава „РИА Новости“. Додон не изключва провеждането на референдум, който да промени конституцията на Молдова така, че държавният глава на страната да има повече пълномощия.
Според Додон работата му няма да е лесна, но той добавя, че „президентът, избран пряко от целия народ, има повече морални права да изисква реформи и промени, отколкото парламентарното мнозинство, което е създадено по пътя на подкупа и шантажа“.
„Ако парламентарното мнозинство не се съгласи с мнението на президента, когото избра целия народ, тогава президентът може да инициира референдум, да промени конституцията, да поиска повече пълномощия или разпускането на парламента“, обясни побеждаващият кандидат.
Според „Уолстрийт Джърнъл”, случващото се в България и Молдова „свидетелства за растяща пукнатина в основните на Евросъюза, които ще допринесат за преформатирането на Централна и Източна Европа след разпада на СССР”.
Додон и Радев ще приемат президентския пост от Николай Тимофти и Росен Плевнелиев, при които отношенията на двете страни с Русия охладняха, отбелязва изданието.
Президентските избори в България и Молдова се характеризират с едва ли не свръхестествено сходство – и в двете страни побеждават представителите на опозицията с проруски позиции. Това едва ли е случайност. Двете страни последваха общата западна тенденция, която, изглежда, тепърва ще се разширява, пише в анализа си за изборите в двете страни „Взгляд“.
Случващото се от особен интерес, тъй като и в двата случая победители в надпреварата са кандидати, определяни от наблюдателите като „проруски“.
В Молдова това е лидерът на социалистите Игор Додон, който в програмата си се обявява за възстановяване на стратегическото партньорство с Русия, връщане на молдовските стоки на руския пазар и нормализация на сътрудничеството в енергетиката.
В България печели генерал Румен Радев, който се обяви за отмяна на санкциите срещу Русия и за връщането на българските стоки на руския пазар.
И в двете страни има парламентарно управление, така че ролята на президента в държавно-политическата система не е толкова значима. Но избирането на проруски евроскептици за държавни глави може да се превърне в сериозно изпитание и за двете страни, пише „Взгляд“.
Сходството в изборните сценарии в двете страни не са случайност. България и Молдова изминаха през последните две десетилетия различен път, със своя специфика, но и двете страни следваха общия проевропейски курс с отдалечаване от Русия. В крайна сметка обаче една съществена част от техните общества се оказа разочарована от постигнатите до момента резултати.
България се прочу през последните години с резките антируски ходове на своето ръководство, с което се наказа сама – със закриването на проекта за газопровода „Южен поток“ и с плащането на многомилионни компенсации на Русия за спирането на проекта за строителството на АЕЦ „Белене“, отбелязва изданието.
Днешните избори и социологически проучвания показват, че гражданите и в двете страни са разделени приблизително поравно относно бъдещия път на страните си. Европесимизмът сред населението расте, въпреки че изпълнителната власт и в България, и в Молдова се държи от представители на проевропейски сили.
Резултатите от изборите в България и Молдова показват, че тези страни следват общия за Запада тренд.
Недоволството от глобалистките тенденции и от доминацията на наднационалната бюрокрация, стремежът към връщане на националния суверенитет и обръщане към националните интереси, настояването властта да отговори на исканията и потребностите на обществото – всички тези елементи бяха важна част от най-гръмките кампании в последно време, от Brexit до шокиращата победа на Доналд Тръмп. В това отношение България и Молдова не са изключение.
Руски дневник, Блиц