Близо 60 на сто от италианците са гласували против промените в конституцията, предложени от премиера Матео Ренци. Това показват данните от екзитпол проучвания, проведени по време на референдума, който се състоя днес в Италия.
По-рано Ренци заяви, че ще подаде оставка, ако избирателите отхвърлят реформите, предвиждащи промени в правомощията и състава на сената.
В телевизионно обръщение след вота той призна загубата си и посочи, че по-късно днес ще изпълни намерението си да подаде оставка.
„Очевидно дейността на моето правителство приключва. Не успяхме да бъдем убедителни, но се оттегляме без угризения.“ – заяви Ренци.
При 95% преброени бюлетини 59.71% от участвалите във вота са гласували против промените, а 40.9% са ги подкрепили.
Анализаторите посочват, че в случая е важно не толкова отхвърлянето на поправките в конституцията, колкото намерението на премиера Ренци да подаде оставка в случай на неуспех. Появиха се коментари, че гражданите, недоволни от наплива на имигранти от Близкия Изток и икономическата стагнация, са приели референдума като възможност да изразят недоволството си срещу правителството.
Отстояващата антиимигрантски позиции Северна лига проведе кампания под лозунга „Кажи „Не“, а популисткото движение „Пет звезди“ на бившия комик Бепе Грило призова да се проведе и допитване за отмята на еврото.
Избирателната активност на референдума достигна близо 60 процента – твърде висока за италианските стандарти, отбелязва Би Би Си.
След британския референдум за Брекзит и победата на Доналд Тръмп, референдумът в Италия е смятан за следващото сериозно изпитание пред Европа.
Референдумът е възможност за много италианци да излеят гнева си срещу политиците – да кажат „не“ на неолибералните реформи, на мерките за икономии, на истаблишмънта, на ЕС и еврото.
„Доналд Тръмп ни показа, че човек може да спечели срещу всичко и всички“, заяви председателят на дяснопопулистката партия „Северна Лига“ Матео Салвини.
Референдумът може да сложи началото на края на еврозоната, коментира DW.
Инвеститорите в Италия смятат, че отхвърлянето на конституционната реформа означава победа на популистите и евроскептиците, които биха могли да вземат властта при първа възможност.
Нюз БГ, Дойче веле, Блиц