Според изданието, за да се закрепи този ръст е необходимо да се привлекат в страната производители на определено оборудване.
Последните макроикономически данни за ръста дават потвърждение на факта, че повечето отрасли на руската икономика са излезли от кризата. През последните 11 месеца е забелязан ръст на такива сегменти като хранително-вкусовата промишленост (плюс 2,1%), текстилната и шивашката промишленост (+ 5%), кожа и обувната промишленост (плюс 6,1%), дърво (плюс 2,4%), химическа промишленост (плюс 4,5%), производство каучук и пластмаси (плюс 5,9%).Най-добрата новина в този порядък на мисли е ръстът на промишленостроенето, което пострада най-силно в началото на кризата. През януари-ноември 2016 г. индексът на пускане на машини и оборудване представлява 103% спрямо януари-ноември 2015 г.
Най-добри резултати са отчетени през ноември 2016 г., когато промишлеността на Русия е имала убедителен ръст – общият индекс е 102,7%. Според Владимир Салников, зам.-директор на Центъра за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози, трябва да се отчитат два конюнктурни фактора – рекордно студеното време, довело до ръст на енергетиката и допълнителният работен ден през ноември. Тези две обстоятелства, според него, са довели до ръст от 1,1%, но въпреки това остават още едни 1,6%, което не е малко.
По думите на Салников, добрата новина е, че ръстът се отчита още от началото на 2016 г., а не само през ноември месец. Средният темп си остава 0,2-0,3% на месец или 2,5-4% – за година.Експертът добавя и още един фактор – ръстът на потреблението и инвестициите в големи и средни предприятия. „Ръстът на инвестициите е 0,8% за промишлеността, но през втората половина на 2016 г. има редица признаци, че икономиката расте. Към най-динамичните отрасли спадат селското стопанство, химическата промишленост и минното дело, което дори не забеляза кризата. Но през 2016 г. започнаха да се възстановяват най-пострадалите сектори в икономиката на Русия и преди всичко машиностроенето“, казва още Салников.
Руски дневник