Проучване, проведено по искане на Литовския център за изследване на Източна Европа, показва, че 64% от поляците в Литва харесват Владимир Путин и 40,5 % смятат, че присъединяването на Крим към Русия е законно, съобщават полската интернет медия Onet и литовската Irytas.
Изследването е проведено през миналото лято с цел да проследи влиянието на руската пропаганда в Литва. Но според представители на полското малцинство, проруските настроения не трябва да се свеждат основно до кремълската пропаганда, а и с политиката на литовската власт към полскоезичното население в страната. Неочакваните резултати предизвикаха дебат по темата: защо поляците в Литва симпатизират на Русия?
Ярослав Волконовски – заместник-декан на Университета във Вилнюс /клон в Бялисток/ казва, че проруските симпатии в региона на Вилнюс, който е населена предимно от поляци, са известни отдавна. Това е станало ясно и от други проучвания, проведени за период от 10 години, но последното е предизвикало по-голямо безпокойство заради влошената геополитическа обстановка.
Според Волконовски литовските поляци били повлияни от „пропагандата на Кремъл чрез руските телевизионни канали” и защото не виждали привлекателна алтернатива за собствения си живот. Нивото на литовската телевизия не било високо, освен това излъчвали руски филми, често без превод, а полският канал бил само един- TVP Polonia.
Волконовски обяснява руските симпатии и с образователния ценз. От всички етнически общности в Литва, поляците били предпоследни по брой висшисти и след тях били само ромите.
„Имаме специалисти от висока класа от една страна, а от друга -слабо образованите поляци, които са лесни за манипулация”, твърди заместник-деканът.
Лошото икономическо състояние на Литва, особено в полските райони, както и липсата на политики, също било причина за засилващите се проруски симпатии. За 26 години независимост животът на литовските поляци се влошавал непрекъснато, но въвеждане на еврото през 2015 година довело до скок на бедността, съответно и до всеобщо недоволство. Поляците изпаднали в още по-тежко положение заради „липсата на подходящи политики на литовската държава по отношение на полското малцинство”.
За 26 години независимост Литва направила редица стъпки, за да отблъсне поляците, казва Волконовски. Държавата е закрила организациите на малцинствата, а при връщане на земята на нейните собственици, много поляци са останали без препитание.
Друга реформа забранила пък изписването на оригиналните полски имена в документите за самоличност.
Даниел Бочковски от Института по история и политология в Бялисток в интервю за полско радио във Вилнюс също смята, че прокремълските симпатии на поляците са свързани с тяхното специфично положение в Литва.
„И до днес литовските политици имат огромен комплекс от Полша и полския народ, страх от поляците, като един от факторите, който се опитва да убие суверенитета на Литва”, смята Бочковски.
Бочковски прогнозира, че ако Варшава загърби сънародниците си в Литва заради констатирания ръст на проруските симпатии, поляците ще задълбочават връзките си с етническите руснаци и русофилството ще са засилва още повече.
Между редовете.сом