Централната гара в сръбската столица Белград е напълно превзета от премръзнали, изгладнели и мръсни мигранти, пишат световните медии, информира БНР. Около 8 000 мигранти се опитват да оцелеят при изключително ниските температури. Огромната част от мигрантите са на възраст около 18 години, но сред тях има и деца на 7-8 години. Те се опитват да се затоплят, палейки огньове с каквото намерят около гарата.
От международната хуманитарна организация „Лекари без граници“ предупредиха, че Белград може да се превърне в новото „Кале“ за мигранти в Европа. Мигрантите отказват да бъдат настанени в центровете от страх да не бъдат депортирани. Лекари от организацията са видели измръзвания и изгаряния от вдишване на отровен дим, тъй като хората палят всичко, което намерят, за да може да се сгреят. Ситуацията в Белград е доста сериозна, но властите там не предприемат насилствено прибиране на хората.
Каквото зависи от мисията на „Лекари без граници“ в Бeлград, те ще го направят: В момента бежанският поток се е концентрирал от няколко държави в Сърбия, там има ескалация на проблем, а и затворените граници, каза в „Хоризонт до обед“ д-р Иван Панов, кардиолог, част от международния екип на хуманитарната организация „Лекари без граници“ и посочи: Там, където възникне кризисна ситуация и където местната власт не е в пълна готовност да окаже съдействие, „Лекари без граници“ го правят относително бързо – събират международен медицински екип, има и хора с логистични функции в тези екипи. Един такъв екип се подготвя за максимум седмица-две, след което може да се стартира работа, както стана и в България, когато беше кризисната ситуация – 2013-та година през есента и зимата.
Целта на мигрантите вече не е да стигнат до Германия, а до Дания, Швеция и Норвегия, където социалната политика е добра за тях, каза арабистът Мажд Алгафари пред bTV.
Той коментира напрежението около централната гара в Белград, която вчера беше окупирана от мигранти.
Алгафари разказа, че е говорил със свои познати, които били два месеца в халетата край гарата. По думите им, въпреки усилията на властите и на неправителствените организации да осигурят отопление и храна, животът там е ужасен.
Във всяко помещение се събират стотици хора, нямат бани и мирише ужасно. Затова хората предпочитат да излязат навън при минусовите температури и да палят огньове.
Полицията не закачала бежанците, но техният най-голям страх е да не ги върнат обратно, след като са платили са немалки суми, за да стигнат до там по пътя за Западна Европа.
Всяко връщане назад ще им оскъпи пътя до заветните страни Швеция, Норвегия и Дания. Те са предпочитаните крайни цели, защото имат отворена социална политика, дават помощи и осигуряват жилища.
Германия вече не е толкова привлекателна за мигрантите, защото не се отнася с тях толкова добронамерено и гостоприемно – трудно се получава статут и се бавят документите, каза Алгафари.
В същото време пратеникът на bTV в Белград Канна Рачева разказа, че криза там няма. В халетата край гарата имало около 800 човека. Пикът в броя им е бил около 9-11 януари, когато в постройките е имало около 2000 човека. По думите й мястото прилича повече на лагера за бежанци в Харманли, отколкото на нещо невиждано.
БИ НЮЗ, НЮЗ БГ