Би било безотговорно да привеждаме доказателствата, на чиято основа Вашингтон си направи извода за участието на Москва в хакерските атаки в хода на президентските избори в САЩ. Това заяви в понеделник (9 януари) говорителят на Държавния департамент на САЩ Джон Кърби, цитиран от RT.
Журналистите вече сравниха бездоказателствения доклад на ЦРУ със знаменитото изказване на държавния секретар на САЩ Колин Пауъл в ООН, където той показа тръба с твърдение, че тя съдържа биологично оръжие, в подкрепа на думите си, че Ирак разполага с оръжие за масово поразяване. Както стана ясно по-късно, Саддам Хюсеин не е разполагал с подобно оръжие.На брифинга в Държавния департамент в понеделник кореспондентът на RT Гаяне Чичакян попита Кърби дали обществото е длъжно да споделя неговата увереност в коректността на направените в доклада изводи, като се има предвид, че не са представени никакви доказателства.
„Струва ми се, че няма нищо чудно в това, че в разсекретената версия на извънредно секретния доклад от съображения за сигурност ще бъдат скрити източниците на данните и методите на работа. Смятам, че повечето американци разбират, че разузнаването няма право да разгласява подобна информация“, отвърна Кърби.
Журналистът подчерта, че в миналото разузнаването на САЩ е изразявало и „висока степен на увереност“, че Ирак разполага с оръжие за масово унищожение, но в резултат на тази невярна оценка избухна война, превърнала се в катастрофа.
„Според Вас в случая с Русия обществото не заслужава ли да получи доказателства?“, продължи Чичакян. Според Кърби обаче да се сравняват събитията от 2001 г. и докладът за „руските хакери“ е нецелесъобразно. „Никой не казва, че през 2000 и 2001 г. нямаше грешки. Но това бе преди 15 години и оттогава много неща са се променили в разузнаването“, заяви говорителят на Държавния департамент.
Руски дневник