Telegraph: Източна Европа се готви отново да я предадат с „ялтенския начин на мислене“ в Москва и Вашингтон!

Spread the love
тръмп-путинphoto_verybig_1486049

Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп флиртува с Русия, Източна Европа се готви отново да я предадат, пише британското издание „Дейли Телеграф“ (The Daily Telegraph) във вторник (28 февруари).

„Докато Източна Европа трепери в една от най-студените си зими от години, леденият призрак на историята засилва още повече и без това ледената атмосфера. Призракът е на Споразумението от Ялта през 1945 г., а студът лъха от опасенията, че евентуална силна връзка между Путин и Тръмп може да доведе до поредното разделение на Европа на Изток и Запад и завръщане на доминацията на Москва“, пише изданието.Както отбелязва изданието в статията, цитирана от RT, жителите на Източна Европа чуват как Тръмп хвали руския лидер и се тревожат, че този факт, наред с очевидното му желание да направи драстични промени в американската външна политика, могат да сложат началото на „нова ялтенска епоха“.

Въпросното споразумение, сключено между Сталин, Чърчил и Рузвелт в последните месеци на войната в Европа, „предава Източна Европа в злите ръце на съветския контрол“, без да пита страните в нея дали са съгласни. За държави като Полша, която е страдала толкова много и се е борила толкова силно за свободата си, Ялта се оказва „най-жестокото предателство“, се посочва в статията.

Тогава „поляците видяха, че бъдещето им остава не в техните ръце, а в ръцете на великите сили и поляците не са забравили този урок“, отбелязва „Дейли Телеграф“.

В същото време в статията се подчертава, че може би опасенията на страните от Източна Европа от евентуална нова Ялта са безпричинни. Дори свиването на американското влияние в региона обаче в комбинация с признаването на определена сфера на интересите на Русия от стана на Вашингтон може да доведе до „ялтенски начин на мислене“. И това, пише изданието, ще бележи неприятно завръщане на практиката, в която великите държави сключваха сделки, без да вземат под внимание мнението на малките страни и така Москва получи възможност да оказва влияние, което, както показва историята, не носи никакви изгоди.

Руски дневник