ИЗВЪНРЕДНО! Вишеградската 4-ка поряза Брюксел със свой план за ЕС: Няма да се съгласим с каквито и да са разделения!

Spread the love

epa05434752 Polish Prime Minister Beata Szydlo (2-R), Hungarian Prime Minister Viktor Orban (R), Slovakia's Prime Minister Robert Fico (L) and Czech Prime Minister Bohuslav Sobotka (2-L) at a press conference after the Visegrad Group Prime Ministers meeting in Warsaw, Poland, 21 July 2016. The V4 prime ministers talked about the future of the European Union after the Brexit vote in Britain ahead of an informal EU summit in Bratislava in September that is expected to discuss the situation in Europe after Britain’s decision to leave the bloc. Poland and other V4 countries want to play a role in this discussion PAP/PAWEL SUPERNAK POLAND OUT  EPA/PAWEL SUPERNAK POLAND OUT

Държавите от Вишеградската четворка приеха обща декларация с предложения за бъдещото развитие на ЕС, която ще бъде представена на специалната среща на върха на съюза в Рим на 25 март. Това заяви на пресконференция във Варшава полският премиер Беата Шидло след среща с колегите си от Словакия, Унгария и Чехия.

В документа се подчертава необходимостта от опазване на единството на ЕС и общия пазар, както и по-голям контрол на страните членки върху процесите на взимане на решения.

Реформата на ЕС трябва да се базира на равенството на интересите на всички страни членки, посочи Шидло, цитирана от Ройтерс.

„Ние сме против разделенията в ЕС и никога няма да се съгласим с каквито и да са разделения, защото това е най-прекият път към отслабването на Европа“, добави полският премиер.

Шидло призова също така евентуалните промени в еврозоната да не бъдат във вреда на останалите страни членки. „Ние искаме една по-добра Европа, а не „повече Европа“ или „по-малко Европа“, изтъкна тя.

Полският премиер бе подкрепен от словашкия си колега Роберт Фицо, който изрази мнение, че подготовката на срещата в италианската столица е в „жалко“ състояние и пожела тържествената среща по случай 60-годишнината от Римските договори да приеме „ясен текст, със съгласието на всички“, предаде Франс прес.

Чешкият премиер Бохуслав Соботка съобщи, цитиран от ТАСС, че Вишеградската четворка не е съгласувала обща позиция по кандидатурата на Доналд Туск за втори мандат начело на Европейския съвет.

Туск е бивш полски премиер от либералната партия „Гражданска платформа“. Управляващата сега в страната консервативна партия „Право и справедливост“ е против нов негов мандат като председател на Европейския съвет.

Лидерите на четири централноевропейски страни ще се срещнаха днес във Варшава, за да призоват Европейския съюз да вземе мерки и срещу производители на храни, включващи нискокачествени съставки в продукти, предназначени за продажба в по-бедните членки на Общността, предаде Ройтерс.

Тази специална среща на върха ще „призове Европейската комисия да вземе законодателни мерки, които да забранят подобни практики. . . това унижава гражданите и създава две категории хора“, посочи миналата седмица словашкият премиер Роберт Фицо.

Организации за защита на потребителите и държавни власти се оплакват, че някои производители на храни използват по-евтини съставки в продуктите, предназначени за Централна и Източна Европа, отколкото за същите стоки, които се продават в Германия и Австрия.

В момента тази практика е разрешена, тъй като правилата на ЕС изискват единствено на опаковката всички съставки да са ясно изброени.

Министерството на земеделието на Словакия представи резултатите от лабораторни тестове, показващи, че половината от 22 продукта, купени в словашката столица Братислава, се различават по вкус, външен вид и състав от същите продукти, купени в два австрийски града от другата страна на границата, припомня Ройтерс.

Ладислав е словак и е наясно, че храните в страната му не са същото качество като тези в съседна Австрия, макар че границата е на броени километри.

„Те ни взимат за идиоти и само гледат да печелят за наша сметка. Мигар ние сме сметището на Европа? Честно: чувствам се като втора ръка европеец“, възмущава се Ладислав, цитиран от „Дойче веле“.

Чешкият министър на земеделието Мариан Юречка също изрази недоволство от двойният стандарт. Пред Ройтерс той заяви: „При някои продукти фактически сме се превърнали в европейско кошче за боклук“.

Законите на ЕС обаче не забраняват такова нещо. Ако всички изисквания за безопасност на храните са изпълнени и съдържанието е описано – проблем няма.

Множество производители в Европа твърдят, че разликите в продуктите им в различни страни се дължат на „угаждане“ на местния вкусия и познати рецепи.

/БТА/

http://www.dnes.bg/eu/2017/03/02/polsha-slovakiia-ungariia-i-chehiia-s-plan-za-po-silen-es.333684