В документа се подчертава необходимостта от опазване на единството на ЕС и общия пазар, както и по-голям контрол на страните членки върху процесите на взимане на решения.
Реформата на ЕС трябва да се базира на равенството на интересите на всички страни членки, посочи Шидло, цитирана от Ройтерс.
„Ние сме против разделенията в ЕС и никога няма да се съгласим с каквито и да са разделения, защото това е най-прекият път към отслабването на Европа“, добави полският премиер.
Шидло призова също така евентуалните промени в еврозоната да не бъдат във вреда на останалите страни членки. „Ние искаме една по-добра Европа, а не „повече Европа“ или „по-малко Европа“, изтъкна тя.
Полският премиер бе подкрепен от словашкия си колега Роберт Фицо, който изрази мнение, че подготовката на срещата в италианската столица е в „жалко“ състояние и пожела тържествената среща по случай 60-годишнината от Римските договори да приеме „ясен текст, със съгласието на всички“, предаде Франс прес.
Чешкият премиер Бохуслав Соботка съобщи, цитиран от ТАСС, че Вишеградската четворка не е съгласувала обща позиция по кандидатурата на Доналд Туск за втори мандат начело на Европейския съвет.
Туск е бивш полски премиер от либералната партия „Гражданска платформа“. Управляващата сега в страната консервативна партия „Право и справедливост“ е против нов негов мандат като председател на Европейския съвет.
Тази специална среща на върха ще „призове Европейската комисия да вземе законодателни мерки, които да забранят подобни практики. . . това унижава гражданите и създава две категории хора“, посочи миналата седмица словашкият премиер Роберт Фицо.
В момента тази практика е разрешена, тъй като правилата на ЕС изискват единствено на опаковката всички съставки да са ясно изброени.
Министерството на земеделието на Словакия представи резултатите от лабораторни тестове, показващи, че половината от 22 продукта, купени в словашката столица Братислава, се различават по вкус, външен вид и състав от същите продукти, купени в два австрийски града от другата страна на границата, припомня Ройтерс.
Ладислав е словак и е наясно, че храните в страната му не са същото качество като тези в съседна Австрия, макар че границата е на броени километри.
„Те ни взимат за идиоти и само гледат да печелят за наша сметка. Мигар ние сме сметището на Европа? Честно: чувствам се като втора ръка европеец“, възмущава се Ладислав, цитиран от „Дойче веле“.
Чешкият министър на земеделието Мариан Юречка също изрази недоволство от двойният стандарт. Пред Ройтерс той заяви: „При някои продукти фактически сме се превърнали в европейско кошче за боклук“.
Законите на ЕС обаче не забраняват такова нещо. Ако всички изисквания за безопасност на храните са изпълнени и съдържанието е описано – проблем няма.
Множество производители в Европа твърдят, че разликите в продуктите им в различни страни се дължат на „угаждане“ на местния вкусия и познати рецепи.
/БТА/
http://www.dnes.bg/eu/2017/03/02/polsha-slovakiia-ungariia-i-chehiia-s-plan-za-po-silen-es.333684