Властта настоява границата да бъде отворена незабавно.
Служебният премиер Огнян Герджиков е свикал спешно съвещание във връзка с усложнената обстановка на гранично-пропускателните пунктове и струпването на протестиращи. Те блокират свободното преминаване на границата, съобщават от „Дондуков 1“.
Припомняме, че протестиращи срещу изборния туризъм блокираха границата с Турция. Вече няколко часа е спряно движението на превозни средства на ГКПП-Капитан Андреево и ГКПП-Малко Търново. Протестиращите се заканиха, че ще останат на границата до неделя и няма да допуснат да влезе нито един автобус с изселници, които идват да гласуват в България. На „Капитан Андреево“ на моменти ситуацията ескалира, но не се е стигнало до сблъсъци между протестиращи и пътници от автобусите.
Те се заканват, че ще останат на граничния пункт до неделя. Между входящото и изходящото трасе на ГКПП „Капитан Андреево“ ще бъдат разпънати палатки, в които протестиращите ще лагеруват вечерта.
Два празни автобуса бяха пропуснати през незатвореното трасе. Пътниците минаха пеша покрай протестиращите и бяха освиркани. Група от хора се спусна към тях, но в последния момент ситуацията бе овладяна от организаторите.
Една от пътничките обясни, че четири автобуса пътуват организирано от Измир. Помолена да си покаже билета си, тя извади сгънат агитационен материал с номер на бюлетина на една определена партия.
Движението е затворено от 11.00 часа. За 15 минути бяха пропуснати леки автомобили.
Участниците в извънредното съвещание при Герджиков са категорични, че ако движението на границата не бъде възстановено, органите на реда ще предприемат предвидените по закон мерки.
Те са единодушни, че свободното движение през граничните контролно-пропускателни пунктове следва да се гарантира незабавно, в унисон с националното и международното право.
В извънредното съвещание участваха министърът на вътрешните работи, председателят на ДАНС и главният прокурор.
80% от българите се съгласяват с твърдението, че не трябва да се допуска в страната масово да влизат автобуси с гласоподаватели. Това показва данните от експресно изследване на „Галъп интернешънъл“. То е проведено на 21 и 22 март със собствени средства.
Според 17% от запитаните всеки, който живее в Турция и има право да гласува у нас, е добре дошъл. Социолозите смятат, че надделява тревогата по отношение на текущите събития.
За писмото на Ахмед Доган са чули малко над 40% от българите. Неодобрението преобладава сред чулите за писмото. 55% по-скоро не одобряват. По-скоро одобрение изразяват 37%. Според „Галъп“ това означава, че все пак тезите на Доган вече достигат до адресат. Тепърва предстои да се разбере дали и доколко този процес ще се задълбочава.
Социологическата агенция експериментално е проверила отношението по темата за двойното гражданство. От резултатите може да се заключи, че нивата на отрицателно отношение са високи.
Най-големи са дяловете на хората, които приемат гражданство да се дава на наши сънародници от традиционни български общности зад граница. Бежанците и изселниците са на другия полюс. Социолозите коментират, че резултатите са очаквани. Те показват най-вече степените на търпимост. В българското общество очевидно си проправят път тревожни тенденции на нетолерантност, които заслужават коментар и последващо изследване, отбелязват още от „Галъп“.
НЮЗ БГ
https://news.bg/politics/granitsata-s-turtsiya-nezabavno-da-se-otvori-naredi-vlastta.html