„Аз включих светлинен и звуков сигнал и впоследствие някъде по булеварда забелязах, че ме гони полицейски автомобил, който няколко пъти се опитваше да ме спре. Аз с мимики им показах, че бързам на спешен случай. Съответно минах на червен сигнал, като не възпрепятствах движението на участниците в движението и пешеходците“, разказва Георгиев.
По думите му полицейският автомобил на няколко пъти се опитал да го засече и да спре ленейката като отбие в страни от пътя. Шофьорът обаче отказал и продължил.
Няколко дни по-късно той е извикан в КАТ, където му връчват два акта с нарушения. За това, че отказва да се подчини на полицейско разпореждане, говори по мобилен телефон в движение и кара с включени светлинен и звуков сигнал. Мъжът веднага пуска жалба в прокуратурата и подава сигнал до полицейския инспекторат.
Законът за движение по пътищата казва, че автомобилите на спешна медицинска помощ могат да използват звукова и светлинна сигнализация, но това не е лечебно заведение, което спада към структурите на Центъра за спешна медицинска помощ. Оказва се, че по закон дори и автомобилите да са регистрирани като линейки, частните звена, каквато е и неотложната бърза помощ, нямат право да включват сирени и да преминават на червено.
Близките на пациентката, за която линейката тогава е бързала, ще съдят полицията. 84-годишната жена е починала няколко дни по-късно в болницата.
От полицията в Пловдив отказаха коментар, тъй като в момента тече вътрешна проверка по случая.
блиц