Не виждам какво ще им попречи, ако турците решат дори да навлязат на наша територия. Ние в момента не можем да ги спрем, а не съм сигурен, че НАТО ще ни защити в този случай. Това каза проф. Михаил Константинов пред „Фокус”във връзка с проведения референдум в Турция за конституционни промени, разширяващи правомощията на президента.
„Турция за нашите мащаби е огромна държава. Тя е 10 пъти по-голяма от България и като население, и като икономика. Всяка нестабилност там е пряка заплаха за България. Не знаем какво ще се случи, ако се ожесточи войната в тези области, които наричаме Кюрдистан. Ако от там се откъсне някакво парче от Турция, съвсем естествена реакция за едно изнервено турско ръководство е да посегне върху България. За съжаление, не можем да забравим примера с Кипър. Кипър е учебникарски пример за това как две натовски държави се сбиха по между си и едната се настани в територия, контролирана от другата, въпреки че Кипър не е бил част от Гърция, но все пак това е считано от всички гърци за тяхна територия“, коментира проф. Константинов.
По думите му официално отношенията между България и Турция са добросъседски и трябва да продължат да бъдат такива. „От друга страна не можем да не реагираме остро срещу всички опити за намеса в нашите вътрешни работи. Подкрепата за една етническа партия в България от страна на турската държава е абсолютно недопустима. Това, което видяхме, не бива да се повтаря. Още повече, че този експеримент следващия път може да излезе и „успешен“, допълни проф. Константинов.
Той отново подчерта, че отношенията трябва да са добросъседски, партньорски по линия на НАТО, но категорично да не се допуска намеса на чужди сили в нашите вътрешни работи, специално на някои кръгове на Турция. „Те очевидно имат амбиции да подклаждат етнически проблеми в България“, добави още политическият анализатор.
ПИК