„Вие пристигнахте в Русия в необичаен ден и по необичаен повод – за връчването на наградата на фондация „За единство на православните народи“. Днес в Русия е тържествен ден – Денят на славянската писменост, а писмеността дойде при нас именно от македонската земя. Искам да ви поздравя с тази награда“. Това заяви руският президент Владимир Путин на македонския си колега Георге Иванов при срещата им в Кремъл, съобщи официалният сайт на държавния глава на Руската федерация.
Изявлението на руския президент е доста изненадващо. Досега той винаги е подчертавал, че България е дала на Русия азбуката. През 2015 г. Владимир Путин заяви:
„Ние имаме много общи неща с България. Близки сме по род, език, култура, ценности, традиции и т.н. Ние сме им дали свобода, те са ни дали азбука.“
Македонският президент е в Москва, където патриарх Кирил му връчи наградата на фондацията „Единство на православните народи“ на името на покойния патриарх Алексий ІІ.
Двамата президенти обсъдиха по-нататъшното развитие на двустранните отношения и обмениха мнения по актуални теми, преди всичко за ситуацията на Балканите.
„Във връзка с това, което споменах, нас ни свързват особени отношения. Много ми е приятно да отбележа, че днес отношенията между Русия и Македония се развиват и, слава Богу, има позитивно раздвижване в икономическата сфера.“
Руският президент отбеляза, че Москва внимателно следи случващото се в Македония и желае успех в решаването на вътрешнополитическата ситуация в съответствие с Конституцията и по демократичен начин. Путин изрази увереност, че опитът, влиянието и авторитетът на Иванов ще помогнат за това.
От своя страна Георге Иванов отбеляза, че за него е голяма чест да бъде в Кремъл в този ден:
„Както казахте, символиката на тази визита е наистина голяма: днес почитаме паметта на всеславянските просветители и свети братя Кирил и Методий, които са наши духовни учители.“
„Сърдечно ви благодаря за поздравите по случай наградата. Тя има голямо значение за мен лично като президент, но и за цялата наша страна. За нас тя е още по-важна, защото е пирсъдена за 2016 г., когато ние отбелязахме 1100-годишнината от кончината на свети Климент Охридски, нашия най-известен светец и най-добър ученик на светите братя Кирил и Методий,“ каза Иванов.
„Независимо от това, че са изминали толкова много векове – над 1000 години, ние свято тачим паметта на светите братя Кирил и Методий и техния ученик свети Климент. У нас народът казва, че човещк умира не когато го погребат, а когато го забравят. Това е нашата обща памет за нашите просветители Кирил и Методий. И това действително ни дава надежда за съхранение на тяхното учение и надежда за бъдещето“, завърши Георге Иванов.
Епицентър