Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър предупреди, че Русия все повече се отдалечава от западните си съседи, но той вярва, че президентът Владимир Путин в крайна сметка ще заложи на сътрудничество с държавите, с които граничи, съобщава АП.
По време на дипломатическата си кариера 94-годишният държавник подкрепяше политика на разведряване на отношенията със Съветския съюз, отворени отношения и с Китай. Той беше ключово лице в сключването на Парижкото мирно споразумение, което помогна за прекратяване на намесата на САЩ във Виетнамската война. Кисинджър участва и на преговорите със Сирия за спиране на боевете, произтекли от войната между Египет и Израел през 1973 г.
На конференция за сигурността „Маргарет Тачър“ в Лондон Кисинджър прогнозира продължаване на търканията с Русия за Украйна и Сирия.
Според него действията на Русия граничат с определението за „абсолютна сигурност и абсолютна несигурност за някои от съседите си„. Той добави, че вижданията на Путин в международната политика наподобяват на европейския националистически авторитаризъм от 30-те години на ХХ век.
„Едновременно Русия иска да бъде приета от Европа и да превъзхожда„, смята Кисинджър.
Дипломатът също предупреди, че политическият хаос във Великобритания и САЩ може да позволи на Русия, Индия и Китай да създадат нов световен ред.
По думите му без стратегическо мислене два сценария могат да се развият в отношенията между САЩ и Китай: повтаряща се конфронтация или съвместно еволюиране, което ще роди „осъзнаване необходимостта да се избегне конфликт„.
Иначе той смята, че Брекзит е шанс за Великобритания да поднови трансатлантическия съюз, но Великобритания ще сбърка, ако напълно изостави Европа. Кисинджър вярва, цитиран от „Гардиън“, че Брекзит може да подсили британската роля.
„Ако Западът спре да обезпечава стабилност, Китай и Индия ще се възползват, както и Русия. Световната политика ще се революционизира. Ако Западът се замеси в конфликт без стратегическа концепция, ще последва хаос„, предупреди той.
Според него китайската инициатива „Пояс и път“ ще измести геополитическия център на гравитация от Атлантика към Централна Азия, поставяйки Иран, Индия и Турция в ядрото.
Хенри Кисинджър е на мнение, че държавата и старият световен ред са се разпаднали в Близкия изток.
Нюз БГ