ТАСС: Русия плати последния борч на СССР!… В същото време САЩ пак са заплашени от дефолт и ще вдигат отново тавана на дълга!

Spread the love
1503339081-rqqqq
Русия погаси последния дълг, останал от времената на Съюза на съветските социалистически републики (СССР), предаде ТАСС. Сумата от 125,2 милиона долара е била преведена на 8 август към правителството на Босна и Херцеговина.
Балканската държава бе последната страна-кредитор на Съветския съюз, към която Москва имаше финансовите задължения. След разпадането на СССР Русия пое ангажимента да изплати дълговете към държавите, образували се след разпадането на социалистическа Югославия – Словения, Хърватия Македония, Сърбия и Черна гора.
„Дългът се бе натрупал, защото до началото на 90-те двете държави имаха относително активен стокооборот“, пише в официално съобщение на финансовото министерство в Москва. Русия заяви за намерението да погаси дълга си към Босна и Херцеговина през февруари 2017 г.
debt

Към края на септември САЩ трябва да одобрят законопроект за повишаването на тавана на националния дълг. В противен случай икономиката на страната ще се озове на ръба на катастрофата.

Вече е очевидно, че всички опити да се постигне компромис не носят успех.

Министерството на финансите на САЩ заяви, че таванът на държавния дълг, т.е. определеният държавен лимит за непогасените дългови задължения, който може да си позволи федералното правителство, трябва да бъде завишен към 29 септември.

Така конгресът ще има 12 работни дена, за да одобри законопроекта.

Бюджетното управление на Конгреса на САЩ измести срока до средата на октомври.

Ако сроковете бъдат нарушени, това ще доведе до катастрофални последствия за федералното правителство, икономиката на САЩ и световната финансова система.

Ако не бъде повишен таванът на държавния дълг, то федералното правителство ще изгуби възможността да плаща по сметките, по които вече е натрупало дългове под формата на ценни книжа.

Това може да доведе до дефолт по някои от тези дългови задължения.

Вероятният дефолт, според изследването на министерството на финансите, включва крах на фондовите пазари, занижаване на кредитния рейтинг на САЩ, което ще доведе до повишаване на разходите за кредитиране на правителството, а също до намаляване на доверието към кредитоспособността на страната.

Независимо от възможността за неблагоприятни последствия, има увереност, при липса на гаранции, че партиите в конгреса, независимо от конкуренцията в интересите си, ще успеят да се обединят и да постигнат споразумение за повишаване тавана на държавния дълг.

Понастоящем, обаче, няма никакви признаци, че конкуриращите се страни са готови към споразумение.

Петя Паликрушева,
News Front