Рязък завой! ГЕРБ би шута на Тодоров за Комисията по досиетата, отмени решението си да сменя ръководството й!

Spread the love

АНТОН ТОДОРОВ768x432

Комисията по досиетата е вече в миналото ми. Продължавам напред! Това написа във Фейсбук депутатът от ГЕРБ Антон Тодоров.
Написаното идва часове, след като ГЕРБ обявиха, че за избора на нова комисия по досиетата е необходим „широк обществен дебат с активното участие на парламентарно представените партии, неправителствени организации, граждани и обществени организации„.

ГЕРБ даде заден за избора на Комисията за досиетата >>

Миналата седмица стана ясно, че Антон Тодоров е номиниран от ГЕРБ за председател на Комисията по досиетата. Краен срок за номинациите беше 11 октомври.

В Отворено писмо десетки общественици възразиха срещу номинацията на Тодоров и срещу начина за предстоящия избор на членове и на председател на Комисията за досиетата. Според тях „не трябва единствено и само парламентарните групи да номинират кандидатури за членове на тази комисия, а да бъде дадено възможност за широк обществен избор„.

ГЕРБ разко взе завоя по повод мощната обществена реакция срещу кандидатурата на Антон Тодоров за шеф на Комисията по досиетата и днес се отказа от него. Управляващите отлагат изобщо процедурата по избор на ново ръководство на Комисията и предлагат това да стане след широк обществен дебат без политизиране и манипулиране на темата.

 

В декларация, разпространена до медиите, ГЕРБ  подчертава: „Предлагаме отмяна на приетото Решение за приемане на процедурните правила за избор на нов състав на Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

 

Да се проведе широк обществен дебат с активното участие на парламентарно представените партии, неправителствени организации, граждани и обществени организации.

 

Темата за осветляването на цялата истина за комунистическия режим не трябва да бъде политизирана и манипулирана.

 

Бъдещата законодателна дейност и новият състав на Комисията, трябва да бъдат внимателно обмислени и обсъдени“, пише в декларацията.
Публикуваме пълния текст на позицията на ГЕРБ:

 

„ПГ на ГЕРБ оценява като неразбираема и неприемлива позицията на определени парламентарно представени партии, които се обявиха за закриване на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Категорично се противопоставяме на стремежа за потулване на истината за репресивните действия на тайните служби по време на комунистическия режим и продължаваме да вярваме, че задължение на Комисията е да гарантира правото на българските граждани да научат цялата истина за този период.

 

България е правова държава, страна – членка на Европейския съюз и радетел на спазването на европейските демократични ценности. Като част от Европейската народна партия, ГЕРБ застава срещу идеята за затваряне на досиетата, което ще доведе до ограничаване на демокрацията и до отнемане на правото и свободата на хората да имат достъп до информация.

 

Крайно неприемлива е за нас философията, че бившите сътрудници на Държавна сигурност (ДС) трябва да бъдат героизирани. А именно това се цели с унижощаването на Комисията и превръщането й в Институт за национална памет – срещу създаването на какъвто, между впрочем, партиите, които сега го искат, имаха сериозни упреци преди години. Какво друго освен къса политическа памет проявяват политическите ни опоненти днес? Ние питаме: защо се отметнахте от решението си за създаване на разследващ орган за досиетата? Българските граждани помнят престъпленията на комунистическия репресивен режим. Но те имат правото и да знаят кои са агентите на ДС и какво са вършили те. Затова ние, народните представители от всички партии, сме длъжни да подходим отговорно и да намерим най-правилното решение, с което да защитим националния интерес.

 

Какъв знак бихме дали пред Европа и пред света, ако България закрие Комисията? Какво ще обясним на наследниците на жертвите на комунистическия режим, които продължават да търсят справедливост и възмездие? Ще лишим ли бъдещите поколения от истината за този тъмен период от българската история? Нека вземем добър пример от останалите страни, които са били управлявани от тоталитарен режим – всяка от тях проведе лустрация и въведе законодателни мерки, целящи да забранят бивши служители на ДС да имат достъп до държавното управление. В Германия комисията, разследваща досиетата, съществува от 1989 година. Там удължиха съществуването й до 2019 година, а в България искаме да я закрием едва 10 години след създаването й?!

 

Мотивите за прекратяване на работата на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия са неубедителни и неоснователни. Комисията трябва да продължи дейността си. ГЕРБ е против предложението за закриване на Комисията, защото нейното съществуване и ефективно функциониране са ангажименти, които сме поели пред българското общество, Съюза на репресираните, пред жертвите на комунизма и техните наследници.

 

В подкрепа и защита на демократичните права и свободи на българските граждани, от ПГ на ГЕРБ предлагаме отмяна на приетото Решение за приемане на процедурните правила за избор на нов състав на Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

 

Да се проведе широк обществен дебат с активното участие на парламентарно представените партии, неправителствени организации, граждани и обществени организации. Темата за осветляването на цялата истина за комунистическия режим не трябва да бъде политизирана и манипулирана. Бъдещата законодателна дейност и новият състав на Комисията, трябва да бъдат внимателно обмислени и обсъдени. Затова от ГЕРБ призоваваме да приемем провеждането на този диалог не само като технология на смяна на един състав на Комисията с друг, а преди всичко като наш дълг към обществото, към предишните и към бъдещите поколения с произтичащите от това отговорности.“