Варненският свободен университет разкри две джендър специалности с магистърски програми. С тях се готвят педагогически кадри за училище и детската градина, както и своеобразни джендър контрольори на работното място в държавната и в общинската администрация.
Специалностите се рекламират като ексклузивни и са въведени от тази учебна година, вероятно в очакване на ратифициране на Истанбулската конвенция, която отива на Конституционен съд.
„Джендър политики в педагогическите дейности“ е програма, която въвежда студентите в спецификата на политиките по равнопоставеност на мъжете и жените, като разглежда проблематиката главно от юридическа, психологическа и социологическа гледна точка, е описано на страницата на ВУЗ-а.
Обучението дава възможност въз основа на придобити интердисциплинарни знания да се изградят умения за осъществяване на обучение и възпитание насочено към преодоляване на стереотипите за ролята на мъжа и жената във всички сфери на обществения и семейния живот, пише още на сайта.
Акцентите в обучението са психология на отношенията между мъжа и жената, психологически особености на мъжа и жената, полови роли и социално общуване, психология на половите различия в педагогическата дейност, полови роли и полови стереотипи в образованието, половоролеви стереотипи и полова дискриминация.
На бъдещите студенти се обещава практика и стаж в областта на равенството между половете по проекта на МОН „Студентски практики“ в детски градини и училища, както и в държавната и общинската администрация. Втората магистърска програма пък е наречена „Джендър политики и правна сигурност“
Дипломиралите се магистри могат да се реализират като служители в публичната администрация, както и в неправителствения сектор при формирането и реализирането на политиките по равенството.
Обучението дава възможност въз основа на придобити интердисциплинарни знания да се изградят умения за формиране и реализиране на политики по равенството, изготвяне на оценка на въздействието по признак „пол“, съгласно изискванията на Закона за равнопоставеност на жените и мъжете.
В процеса на обучение студентите ще придобият умения да изследват различни проблеми и явления на джендърните различия, обещават от ВУЗ-а.
Студентите ще изучават „джендър планиране и джендър бюджетиране“, както и европейски и национални политики по равенство на половете – gender mainstreaming (джендър мейнстрийминг), поясняват от Варненския университет.
Ще усвояват тънкостите на оценка на въздействието по признак „пол“ и кои са показателите за равнопоставеност.
След завършването им можело да си намерят работа в органите на изпълнителната власт, понеже по закона за равнопоставеност на жените и мъжете те са задължени да назначават служители, които изпълняват функциите на координатори по равнопоставеност на половете.
Заплатите си ще заработват, като правят оценка на въздействието по признак „пол“. Ето защо дипломиралите се магистри могат да се реализират като служители в публичната администрация, както и в неправителствения сектор при формирането и реализирането на политиките по равенството, чертаят розово бъдеще от университета.
Завършилите магистърската програма се изграждат като висококвалифицирани специалисти, които могат да преподават описаните учебни дисциплини, а придобитите компетентности имат „широко практическо приложение“, успокояват създателите.
Обучението по двете магистърски програми се осъществява от Варненския университет „Черноризец Храбър“ съвместно с Института за държавата и правото при Българската академия на науките.
Заместник-ректор на ВУЗ-а пък е бащата на министъра по европредседателството Лиляна Павлова.
Канал 3