„Бихме искали още веднъж да заявим, че Русия не се занимава със смяна на режими, намеса във вътрешните работи на други държави, постановъчни „революции“.
Подобни технологии са усвоили в съвършенство САЩ, които натрупаха богат опит в тази сфера“, казаха от руското посолство във Вашингтон.
Руското посолство във Вашингтон обвинява САЩ, че „редовно нарушават суверенитета на други страни, намесват се във вътрешните им работи. Любима тактика на американските разузнавателни служби е намесата в изборните процеси в чужди държави и осъществяване на преврати с цел сваляне на нежелани режими“.
Както подчертават дипломати, „списъкът със заслугите (на САЩ) и примерите за „лошо поведение“ в целия свят впечатляват“, пише още в комюникето. По думите (на въпросните дипломати) „има документално потвърдени факти за намеса на САЩ в избори в Албания, Аржентина, Бразилия, България, Великобритания, Хаити, Гвиана, Гватемала, Гърция, Доминиканската република, Индонезия, Исландия, Иран, Коста Рика, Камбоджа, Лаос, Ливан, Малайзия, Мавриций, Малта, Непал, Никарагуа, Панама, Перу, Румъния, Сан Марино, Словакия, Сомалия, Тайланд , Украйна, Уругвай, Чили, Шри Ланка и Ямайка“, сочат от посолството.
Оттам отбелязват, че по време на изслушването на Помпео в комисията по външните работи към Сената отново са прозвучали
„недоказани обвинения срещу Русия за намеса в американските изборни процеси“.
При това високомерно „беше направен контраст между това, с което се занимават САЩ (насърчаване на демокрацията и правата на човека) и Русия (подкопаване на западната демокрация и подпомагане на свои кандидати)“, се посочва в комюникето.
На изслушванията в сенатската комисия по външните работи, на които се разглежда неговата кандидатура за шеф на американската дипломация в четвъртък Майк Помпео заяви, че
Русия продължава да действа агресивно, поощрена от продължилата години наред мека политика на САЩ спрямо тази агресия, „но това време вече свърши“.
Той припомни, че стратегията за националната сигурност на президента Доналд Тръмп определя Русия като заплаха за САЩ, като в същото време посочи, че и дипломацията с Москва трябва да продължи. „Ние продължаваме да укрепваме нашите въоръжени сили и да обновяваме възпиращия си ядрен арсенал. Наложихме строги санкции (на Русия) и изгонихме повече руски дипломати и разузнавачи от САЩ, отколкото когато и да било след Студената война“, каза кандидатът за държавен секретар.
„Ако моята кандидатура бъде утвърдена, то позволете да ви уверя, че сегашната американска администрация ще продължи, както правеше това през последните 15 месеца, да предприема реални действия, за да дава отпор на (Москва), да „презареди“ отношенията на възпиране спрямо Русия“, подчерта Помпео, който все още е директор на ЦРУ.
Помпео разкри пред сенаторите, че е бил интервюиран от специалния съветник Робърт Мълър във връзка с неговото разследване за руската намеса
в президентските избори на САЩ през 2016 г. Интервюто е било поискано от Мълър и „аз сътрудничих“, каза лаконично той, без да разкрие за какво е бил разговорът, защото според него не е добре да се говори публично, докато трае разследването. Кандидатът за държавен секретар също така отказа да обсъжда пред сенаторите подробности за „частните разговори“ с Тръмп, когато бе попитан дали президентът е разговарял с него за руското разследване. Добави обаче, че президентът никога не е искал от него да направи нещо нередно.
На изслушването Помпео засегна и темата за Сирия.
Той каза, че около 200 руски наемници са били убити в Сирия през февруари при американски въздушни удари по силите, подкрепящи сирийския режим. „В Сирия само допреди няколко седмици около 200 руснаци бяха убити“, каза Помпео, изброявайки действията на администрацията на Доналд Тръмп срещу Москва.
Относно отношенията с Китай той каза, че Китай днес представлява стратегическо предизвикателство за САЩ, но Вашингтон трябва да работи с Пекин в сферите, където е необходимо, и да намери точките за сътрудничество с него, „които имат смисъл за Америка“. „А там, където няма (такива точки), ще можем да им се противопоставяме“, добави Помпео. Той изрази признателност на Китай за подкрепата му в оказване на натиск върху Северна Корея, но настоя, че „Пекин трябва да направи повече“ в тази посока.
По въпроса за срещата на върха, Помпео заяви, че „никой не си прави илюзии, че планираната среща на върха САЩ-Северна Корея“ може да постигне изчерпателно споразумение за денуклеаризацията на Севера. Той обаче допълни, че среща между Тръмп и севернокорейския лидер може да постави условията, за да се реши дали може да бъде постигнато споразумение.
За Северна Корея Помпео каза още, че никога не е защитавал идеята за смяна на режима в тази страна. Той каза, че администрацията има отговорността да попречи на севернокорейския лидер Ким Чен-ун да може да заплашва САЩ с ядрено оръжие, но допълни, че никога не се е застъпвал за смяна на режима. Помпео припомни, че ролята му на дипломат е да избягва конфронтацията.