Съдът в Страсбург даде срок до 13 септември българското правителство да се споразумее със Симеон Сакскобургготски и сестра му или да даде възражения.
Еропейският съд по правата на човека в Страсбург реши днес да даде срок на правителството до 13 септември тази година да представи възраженията си или да потърси споразумение със Симеон Сакскобургготски по две от трите жалби, свързани с върнатите му и впоследствие отново отнети имоти.
Съдът в Страсбург е разгледал две от трите жалби, подадени от Симеон Сакскобургготски и петима членове на царското семейство.
Едната жалба е за наложения през 2009 г. от парламента мораториум върху царските имоти и забрана на семейството да се разпорежда с тях. Втората жалба е заради влезли в сила съдебни решения, според които реституцията на ловните хижи “Ситняково” и “Саръгьол” е незаконна.
Според съда в Страсбург третата жалба, която е за връщане на собствеността върху двореца „Кричим“, е
неоснователна, тъй като по казуса има окончателно решение на българския съд.
Съдът счита, че не може въз основа на преписката по делото да определи допустимостта и основателността на жалбите, подадени от Сакскобургготски и неговата сестра по отношение на решението на парламента от 2009 г., невъзможността им да оспорят това решение и решенията на националните съдилища относно комплекс „Сарагьол“ и „Ситняково“.
В съобщението на ЕСПЧ се посочва, че становището не засяга конкретно спора за имотите по същество, а само това дали жалбите на Симеон Сакскобургготски и другите членове на фамилията, са основателни.
Дир БГ