Унгарецът Клайн Дейвид, който съобщил на съпругата на Боян Петров Радослава за изчезването му в района на връх Шиша Пангма в Хималаите, разказа, че двамата се разделили на 29 април.
45-годишният българин решил да изкачва хималайския връх сам – нещо, което не е необичайно за него, след като прекарал три нощи на 6000 и 6400 метра, след които спътниците му по експедиция започнали да слизат. Сред тях били и двама италианци – Марио Виелмо и Себастиано Валентини.
Те сега се намират на височина 4300 метра в Тингри, където слезли, за да възстановят силите си предвид предстоящия опит за изкачване.
Петров бил видян за последно на 3 май. Българинът бил близо до зоната на Лагер 3. На 5 май обаче украински алпинист, част от експедицията, достигнал до него с трима шерпи и намерили палатката на Петров полуотворена и пълна със сняг. Там бил и спалният му чувал.
Клайн Дейвид съобщава, че има надежда Боян да е слязъл по друг път до вътрешните лагери, където има палатки със запаси от храни и може да се оцелее.
В посолството на Република България в Пекин на 6 май е постъпила информация от Тибетската алпинистка асоциация, че Боян Петров е в неизвестност от 3 май 2018 г., предаде пресцентърът на Министерството на външните работи.
Както вече стана ясно, Боян Петров е участвал в експедиция в Хималаите по изкачването на връх Шиша Пангма с височина 8013 метра заедно с още 10 души (1 унгарец, 5 италианци и четирима водачи от непалски произход).
Според получената информация, липсата на Боян Петров е била забелязана от участниците в експедицията в района на връх Шиша Пангма на около 7500 метра надморска височина. Веднага след това са изпратени трима души, за да го издирват. На 6 май сутринта, на 7350 метра надморска височина са били открити палатката и спалния чувал, без самия алпинист.
Поради внезапно влошаване на метеорологичните условия в района тримата търсачи временно са прекратили издирването.
Тибетската алпинистка асоциация е била информирана за случилото се на 6 май в 12:20 часа местно време от лицето за връзка от района на Шиша Пангма. Експедицията е имала разрешение за влизане през Дзилун на 10 април 2018 г., изкачване на връх Шиша Пангма и напускане през Дзилун на 9 юни 2018 г.
Служители на Асоциацията поддържат връзка с ръководителя на експедицията, който ги е уведомил, че издирването на българския алпинист продължава.
Посолствата на България в Пекин и в Делхи са в непрекъснат контакт с местните институции и следят отблизо случая.
Блиц