Сенатът на САЩ гласува за блокирането на сделката за продажба на Турция на изтребители F-35, но същевременно от компанията „Локхийд Мартин“ твърдят, че очакват доставките на самолетите да бъдат извършени преди законопроектът да придобие силата на закон, отбелязва електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Отношенията между САЩ и съюзника им в НАТО Турция се изостриха след ареста на 50-годишния американски пастор Андрю Брънсън, обвинен в шпионаж полза на ФЕТО. Американските сенатори, които внесоха законопроекта за блокиране на продажбата на F-35 на Анкара бяха категорични, предаването на чувствителната технология става „все по-рискована“ заради голямата консолидация на властта в ръцете на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
„Ердоган продължи по пътя на безразсъдното управление и пренебрегването на върховенството на закона“, се казва в изявление на сенатора от Републиканската партия Джеймс Ланкфорд.
Републиканският Том Тилис, един от авторите на законопроекта, написа за вестник The Hill: „Времето е от съществено значение, тъй като следващото съдебно заседание за пастор Брънсън е насрочено за 18 юли. Ето защо работих със Сенс, Жан Шейн и Джеймс Ланкфорд, за да гарантираме изменение в ежегодното разрешение на Сената, което ще забави прехвърлянето на F-35 в Турция“.
Производителят на реактивните изтребители, компанията „Локхийд Мартин“, на свой ред съобщи, че очаква предаването на първите F-35 на Турция на церемония, която ще се проведе в четвъртък, 21 юни, в американския щат Тексас. Турските пилоти ще бъдат обучавани да управляват машините през лятото. Останалите самолети – общо 100 на брой, няма да бъдат предадени на Анкара през настоящата година.
С новия законопроект за отбраната, който не се очаква да бъде обсъден преди края на лятото, остава неясно кога и как може да бъде повлияно на доставките.
„Партньорите от НАТО се нуждаят от тези F-35, за да се противопоставят на руските действия. Ще предадем тази технология на Кремъл, ако предоставим самолетите на Турция. Конгресът няма да подкрепи това“, заяви сенаторът от Демократическата партия Жан Шейн.
Законопроектът премина в Сената с 85 гласа „за“ и 10 „против“.
Източник: Агенция „Фокус“