Исканията на протестиращите са за държавна помощ от най-малко 20 лева на животно, която да компенсира загубите в бранша по време на действието на отменената от съда Наредба 3 за директните плащания. Те настояват компенсацията по тази наредба за колегите им от районите под карантина, заради чумата по дребни преживни животни да е в размер от 40 лева на животно
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация настоява и за обезщетения по пазарни цени за принудително умъртвените животни поради чумата, които се изразяват в: 300 лева за овце-майки и кози-майки под селекционен контрол и 200 лева за овци/кози-майки извън селекционен контрол; 1000 лв/брой за кочове и пръчове под селекционен контрол и 700 лв/брой за кочове и пръчове извън селекционен контрол, както и 6лв/кг живо тегло за агнета и ярета.
Протестиращите издигнаха плакат, че изгарянето на мъртви животни е крачка към Средновековието. След като прозвучаха траурен марш и химна на България животновъдите блокираха движението през бул. „Дондуков“, като се очаква по-късно да се насочат и към сградата на Министерството на земеделието, храните и горите.
Подобно на предишния си протест, когато затвориха пътя София – Варна край Велико Търново, и сега в столицата животновъдите запалиха вълна и изляха мляко насред площада.
Това бе причина и за първия им протест, а именно срива на изкупните цени на млякото и искане на помощ заради претърпените загуби.
Стигна се и до напрежение и леки сблъсъци със служителите на реда. Протестиращите опитаха да напреднат към сградата на Министерски съвет, където днес се проведе и заседанието на правителството. Наложи се и намесата на полиция и жандармерия.
Полицаите сформираха жива верига пред „Дондуков” 1, която да възпрепятства протестиращите. Няколко души успяха да пробият полицейската блокада, след което бяха върнати сред протестиращите, не и без употребата на сила.
Относно избитите животни, протестиращите се обявяват и против мерките взети от Българската агенция по безопасност на храните и настояват за оставките на министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов и неговия заместник Цветан Димитров. Обявиха, че ако няма оставки, то те ще обявят гражданско неподчинение.
Протестът е подкрепен от единадесет неправителствени и граждански организации.
Протестът е подкрепен от единадесет неправителствени и граждански организации.
Отношение към протеста взе и самият министър Порожанов:
„Какви са претенциите на протестиращите? Те са няколко – някои от тях са изпълними, а другите не могат да се случат. Направил съм няколко срещи с въпросната организация на козевъди и овцевъди – те представляват около 25% от козевъдния и овцевъдния бранш в страната.
И всички останали – както в овцевъдство и козевъдство, така и в говедовъдство, биволи, птици, свине и т.н., на вчерашния съвет по животновъдство казаха, че не споделят това, което се коментира“, обясни Порожанов и обясни, че вече е направено немалко за компенсациите за умъртвените животни.
„В момента това, което е направено, и това, което вече направихме при първите плащания онзи ден, е оценката на животните да не бъде под 190 лв. Това е една изключително висока цена, която покрива не само пазарната цена, но и други разходи. Разбира се, това е минимална цена, в зависимост от методологията на изчисление, може да има животни и с по-високи цени. Средното плащане онзи ден беше 327 лв. на една овца, тъй като това са животни с повече разходи.
Но от вчера искането вече е съвсем различно, като то едва ли не е съвсем малко – не, това не е така.
Второто искане беше плащане на „де минимис“ въобще в целия сектор овцевъдство от 20 лв. на единица животно. Направихме разчети, които да покриват загуби, които се калкулират в рамките на стопанската година. Има две основни субсидии – Европейски гаранционен фонд, където средствата за сектор „Животновъдство“ са към 120 млн. лв. годишно, и Преходна национална помощ, която дава около 75 млн. лв. годишно. С тези субсидии и овце и кози не са на минус.
И тяхното искане от 20 лв. на животно означава ресурс от 25 млн. лв. и е абсолютно икономически необосновано и не може да бъде изпълнено“, обясни Порожанов.
По рано днес УС на фонд „Земеделие“ прие увеличение на помощта „де минимис“ на 47 лева за овца/коза за стопаните от 7-те общини в Ямболско и Бургаско с ограничения заради чумата. Подпомагането е допълнение към компенсациите за евтаназирани животни, чието заплащане започна в понеделник за селата Воден и Кости.“Минимална помощ“ или „де минимис“, представлява финансова помощ, която не нарушава или не застрашава в голяма степен конкуренцията, поради минималния си размер. Първоначално помощта се вдигна от 25 лева на 40 лева на овца/коза, но на 12 юли 2018 г. фонд „Земеделие“ прие животновъдите да получат още 7 лева за животно и така общата сума става 47 лева на овца/коза.
Порожанов обяви, че плащанията, които ще се извършат като обезщетения на засегнатите стопани, са в рамката на съществуващите вече програми и не се изискват допълнителни средства.
„За 4000 животни сумата ще бъде малко над 1 млн. лв. 75% от тези средства ги предоставяме от Европейската комисия за възстановяване след преглед на това как са извършени калкулациите. Има призиви да дадем 300 евро, а комисията ще ги върне. Това няма как да стане. Не е нужно да правим такъв популизъм. Ще направим и допълнителни искания по отношение на разходи, които са допустими за допълнителни средства – за това, което е допустимо по директива да кандидатстваме по него.
Комисията е напълно отворена да подпомага подобни болести. Например за Африканската чума по свинете, която мина през Чехия, Полша и в момента е в Румъния, комисията е адекватна както със справянето с болестта, така и в компенсирането на нанесените щети“, обясни министърът.
Канал 3