Припомняме ви, че преди дни Стоименова, която е от Националния съвет за интеграция на хора с увреждания, заяви по БТВ, че „ 1 млн. лв. са отишли за финансиране на протести”. Думите й предизвикаха възмущението на майките, които се зарекоха да я съдят до дупка.
В профила на Адриана Стоименова в Linkedin е отбелязано, че тя е Изпълнителен директор на Сдружение „Център за психологически изследвания” от 2008 г. Според регистрация в министерство на правосъдието Стоименова изобщо не фигурира нито като длъжност, нито като член на управителния съвет, още по-малко като отговорно лице по разходване на средства. Длъжността „изпълнителен директор” не е записана в нито един от регистрите. В същото време прави впечатление, че името й фигурира под някои от годишните отчети.
Прави впечатление, че последните отчети към министерство на правосъдието са от 2015 година. Освен финансов отчет има и доклад за дейността. При по-обстоен преглед се забелязват няколко смущаващи неща. Отчетът на дейността прилича по-скоро на отчет на БКП.
В него се отбелязва, че „подкрепят” музикални и танцови състави, развиват крикет на маса и бейзболен отбор. Освен това „провокират творческо участие на младежи с увреждания”, както и че правят „социални арт-презентации на празниците Св. Валентин, 3-ти март и Първа пролет”. От документа става ясно, че основен приоритет на НПО-то за лица с увреждания е темата „НАТО и Македония”, както и „Закона за защита на животните”. Любима дестинация за хората от НПО-то се оказва САЩ. Никъде няма, обаче отчетени средства за тези инициативи, както би следвало да се прави.
За описаните 212 инициативи в доклада за 2015 година не е посочен и един лев разход, като канцеларски материали, самолетни билети, печатни издания и т. н. В отчета е отбелязано, че основният разход, който е от 321 хиляди лева е отишъл основно за заплати в НПО-то. Изрично е отбелязано, че даренията са 0 /нула/ лева за хора с увреждания, макар в доклада да се отбелязва, че са подпомагали различни дейности и инициативи за хората с увреждания.
Другото, което боде очите, е че към края на 2015 година е обявено, че НПО-то притежава сгради за близо 1 млн. лв. или по-точно 850 хил. лв. Предходните година организацията е имала имоти „само” за около 350 хиляди лева. Така излиза, че за една година сдружението , освен даренията от 400 хиляди лева, е повишило сградния си фонд с още половин милион. Излиза, че за година около 1 млн. лева е цялата „лапачка”.
Според собствените си отчети, НПО-то е трета политическа сила. В тях се отбелязва, че броят на членовете им през 2013 година е 240 158. Пак от отчета се разбира, че събраният членски внос е 6 000 лева. Простата сметка показва, че членския внос би трябвало да е по 2, 5 стотинки за всеки член на година, което звучи абсурдно.
В отчетите е видно още , че държавата всяка година е давала на това НПО средно по около половин милион лева. Така за всички години от 2004 година досега организацията се е облажила със 7 милиона лева. Финансови експерти казват, че това си плаче за данъчна и прокурорска проверка.
Допълват, че няма реален финансов отчет без грам разход за консумативи, канцеларски материали и командировъчни. Излиза, че НПО-то, представлявано от Адриана Стоименова прилича по-скоро на инвестиционен посредник за закупуване на имоти, отколкото на благотворителна организация.
Фрог ще направи запитване до НАП дали е извършена проверка на „СДРУЖЕНИЕ „ЦЕНТЪР ЗА ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ“” и ако има такава, то какво е показала тя? Проверка на Фрог показва, че сайтът на сдружението не функционира към днешна дата. Преди да бъде затворен, последната информация в него е от 2015 година.
А как може едно приближено до ГЕРБ НПО тази година да „лапне” близо 400 хиляди лева по европроект „Комплексна подкрепа в общността чрез иновативни услуги”, съфинансиран от държавата, можете да прочете с подробности на този линк.
Проектът стартира, след като майките започнаха да стачкуват. Датата на сключване на договора е 18.04.2018, а дата на стартиране- 01.05.2018. Великата цел на проекта е : да се създадат предпоставки за активно социално включване, подобряване качеството на живот, улесняване достъпа до заетост и връщането на пазара на труда на хора с физически, ментални и сензорни увреждания и техните семейства.
Проектът предвижда да се развиват дейности като арт терапия, музикална терапия, трудова терапия.И всичко това за близо 400 бона и то не без подкрепата на ГЕРБ.
фрог нюз