Отнемат ни правото на правосъдие, достъп до него – само за богатите: До 4500 лв. такса за обжалване на дела! ТАБЛИЦА

Spread the love

 

f8105376cf5755840c470ee55123426d_XL

 

 

Драстично увеличение на таксите, които гражданите ще плащат по административни дела пред касационната инстанция, предвиждат промени в Административнопроцесуалния кодекс. Те бяха приети от правната комисия и ще се обсъждат на второ четене в парламента в четвъртък.

 

 

 

 

Новото е и че таксите вече ще се изчисляват пропорционално – 0,8% от материалния интерес, а не както досега в абсолютна сума по тарифа, приемана от Министерския съвет.

 

 

 

 

 

Така граждани и юридически лица, които не са доволни от решението на първа инстанция на съда по оспорване на административен акт, издаден от държавен орган, и искат да се явят на следващата инстанция, ще плащат от 14 до 900 пъти повече от досега. Дори хората, които водят дела за пенсионно, здравно или социално осигуряване, ще трябва да плащат 5 пъти по-високи такси.

 

 

 

Това е своеобразен „имуществен ценз“, коментираха юристи. Според тях тези увеличени такси не са съобразени с нарастването на доходите на хората, както изисква чл. 60, ал. 1 от конституцията, и ще са пречка да бъде търсена съдебна защита срещу нарушенията на държавните органи.

 

 

 

Без промяна остават таксите при обжалване на първа инстанция. Както и досега, гражданите, които оспорват акт на държавна институция, ще плащат 10 лв., а фирмите 50 лв.

 

 

 

Досега за касационната, т.е. втората инстанция, таксата беше 5 лв. за граждани и 25 лв. за юридически лица. Тези суми обаче скачат драстично. Хората, които не са доволни от решението на първата инстанция и искат делото им да се гледа от по-горен съд, вече ще трябва да платят 70 лв. Такъв е размерът и за едноличните търговци.

 

 

 

Новост е, че от такса могат да бъдат освободени социалнослабите граждани. Те обаче първо трябва да подадат молба в съда, който се произнася едва след като прецени доходите на жалбоподателя и членовете на семейството му, здравното и имущественото му състояние, удостоверено с декларация, семейното му положение, дали работи или не, възрастта.

 

 

Касационната жалба за фирмите, които нямат материален интерес, става 370 лв.

 

 

 

30 лв. е сумата за граждани и еднолични търговци при касационно обжалване на дела, свързани със здравното, социалното и пенсионното осигуряване. За организации, държавни и общински органи тя ще е 200 лв.

 

 

 

Драстичният скок на таксите е по дела, при които има определяем материален интерес. Тя вече ще се изчислява процентно и става 0,8% от въпросния материален интерес. Но не може да надхвърля 1700 лв.

 

 

 

При дела с интерес над 10 млн. лв. размерът е до 4500 лв.

 

 

 

Дали предложените от правната комисия такси ще бъдат приети, предстои да реши парламентът. Междувременно правната комисия с шеф Данаил Кирилов от ГЕРБ продължи и в сряда да гледа на второ четене Административнопроцесуалния кодекс.

 

 

 

 

Законопроектът се разглежда едновременно в комисията и в пленарна зала, което е прецедент, но се налага поради огромния обем работа.

 

 

 

Народните представители решиха делата срещу КЕВР да се гледат само в Софийския административен съд, а да се обжалват във ВАС като втора инстанция.

 

 

 

Другата идея бе да се разглеждат по местоживеене на жалбоподателя. От КЕВР обаче настояха да са само в София, защото се явявали на по десетина дела на ден, а не разполагали с много юристи.

 

 

* Статията препечатваме от в-к „24 часа“