Юнкер се обяви срещу принципа на единодушие в ЕС заради миграционния пакт на ООН

Spread the love

 

 

 

Във връзка с решението на няколко европейски страни да не подкрепят споразумението на ООН за миграцията, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер настоя за премахване на принципа на единодушие при вземането на решения във външната политика на Европейския съюз. Освен България, сред страните от ЕС, които обявиха, че няма да се присъединят към пакта, са Австрия и Унгария. Полша и Чехия обявиха, че е много вероятно също да не се присъединят.

 

 

 

 

„Ако ние искаме да бъдем активни във външната политика, тогава трябва да се разделим с практикувания във външната политика на Евросъюза принцип на единодушие. Когато някоя страна членка не е съгласна в международен аспект, ние не сме способни да вземем решение. Една-две държави не приемат миграционния пакт на ООН – ако го бяха прочели, щяха да го подкрепят, поради което ние като Европейски съюз, не можем да покажем единна позиция”, заяви Юнкер на икономическа конференция в Берлин, цитиран от БНТ.

 

 

 

 

 

В същото време Европейската комисия обяви, че споразумението на ООН по въпросите на миграцията защитава европейските интереси.

 

 

 

 

 

 

Споразумението на ООН по въпросите на миграцията би превърнало предизвикателството във възможност за развитие, би подобрило живота на милиони хора. Това заяви говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпрос, свързан с решението на няколко държави да не подкрепят документа, след като са го подписали, предаде БТА.

 

 

 

 

 

Ако го бяха прочели, (тези държави) нямаше да се оттеглят от споразумението, заяви говорителят, като цитира мнението на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер. Миграцията е общо предизвикателство и има нужда от общо решение, със сподена отговорност, добави говорителят.

 

 

 

 

 

Вярваме, че европейските интереси са прекрасно защитени със споразумението. Ще продължим да работим за подобряване на управлението на миграцията. Убедени сме, че така незаконната миграция би намаляла, биха се създали възможности за законна миграция и за защита на правата на мигрантите, допълни той.

 

 

 

 

 

Говорителят поясни, че споразумението трябва да бъде одобрено на заседание в Маракеш през декември. По неговите думи не се предвижда подписване на документа, а приемане с единодушие или гласуване.

 

 

 

 

 

По-рано днес стана ясно, че България оттегля подкрепата си от глобалния пакт за миграцията, след като по-рано БСП и „Обединени патриоти” заподозряха в него опит за „изсветляване” на нелегалната миграция към страните от ЕС.

 

Гласове