„Децата от занималня, които не са взети до 18.00 ч. ще бъдат отвеждани в 7 РУ на МВР“. Това съобщение, залепено в столично училище и публикувано в социалната мрежа, предизвика бурни реакции сред родителите. Някои разпознаха занималнята, за която се отнася предупреждението, други споделиха за подобни заплахи в различни детски градини.
Очевидно училищните власти бързат да приложат новите поправки в НПК, свързани с така наречения „таен арест“…
Новите текстове в закона, приети от ГЕРБ, дават правото на прокуратурата да забавя с 48 часа уведомяването на близките на задържан, 24 часа е предвиденото тайно задържане за децата.
От БСП определиха поправките в закона като „правен терор и произвол за натиск върху задържани лица“.
Нормативно погледнато, всяко училище само разработва годишна училищна програма за целодневна организация на учебния ден в съответствие с вида и спецификата му. В програмата са включени и дейностите по самоподготовка, занимания по интереси, съответно: начален и краен час на тези дейности.
Аналогично е и с работното време на детските градини: целодневна организация на педагогическото взаимодействие е в рамките на 12 астрономически часа на ден, като началният час на сутрешния прием и крайният час на изпращане на децата за деня се определят с правилника за организацията и дейността на съответната детска градина.
Веднъж установили работното си време, детските градини, училища и занимални очакват родителите акуратно да го спазват.
Какво се случва, ако работите в „Младост“, а живеете в „Люлин“, където детето ви е записано в училище или детска градина, разбира се, по вездесъщия критерий „местоживеене“?
В идеалния случай си тръгвате от работа точно в 17.30 ч., и започвате да се надявате на чудеса от типа: „липса на задръстване“ и „телепортация“, за да си вземете детето не по-късно от 18.00 ч.
В противен случай, учителката, която може би също като вас бърза да вземе и своето дете от някое далечно училище, има пълно основание да се обърне към служителите на МВР.
Чл. 38, ал. 3 от Закон за закрила на детето гласи: Полицейската закрила е спешна мярка, която се взема, когато детето е останало без надзор.
И когато стигнете в занималнята на детето си, него няма да го има там. Ще намерите бележка (вероятно) в кое РУ да го потърсите. А там ще се срещнете с учителката на детето си, която също е закъсняла да вземе своето дете (заради вас).
Едва ли ще спечелите приза „родител на годината“, но горе главата! Какво по-добро възпитание от това, децата да се сблъскат отрано с условията в родните полицейски управления?!
Трагикомичността на ситуацията е видна и в многобройните коментари в социалните мрежи. Ето някои от тях:
… направо в централния затвор да ги водят;
…а полицаите ще ходят на курсове за аниматори;
…това е то безплатна занималня;
…ще напълним арестите най-накрая;
…сега детегледачките ли ще станат полицаи или полицаите -детегледачки;
…и почват да бегат, бате…
Оф нюз, Евроком
https://offnews.bg/obshtestvo/rabotite-do-kasno-tarsete-deteto-si-v-rajonnoto-693778.html