В ООН Венецуела отхвърли категорично ултиматума на няколко европейски страни, които й дадоха 8 дни, за да свика избори, заплашвайки, че ако не го направи, ще признае властта на опозиционера Хуан Гуайдо, предаде Франс прес. Това съобщи БТА.
Русия и Китай пък блокираха американска резолюция, която беше внесена за разглеждане и гласуване.
«Никой няма право да ни поставя срокове, нито да ни казва дали трябва да има избори или не», заяви венецуелският министър на външните работи Хорхе Ареаса.
«Кои сте вие, че да поставяте ултиматум на едно суверенно правителство?
Това е намеса, инфантилна намеса», каза той по време на заседание на Съвета за сигурност.
Според САЩ случващото се във Венецуела е международна криза, отговорност за която носи Мадуро, посочи ръководителят на американската дипломация.
Вашингтон се надява, че Русия ще промени решението си да подкрепи Мадуро, отбеляза държавният секретар Майк Помпео.
Помпейо допълни, че САЩ също така очакват ООН да приеме „съответните резолюции, когато настъпи правилният момент“.
Той предупреди властите в Каракас да не предприемат каквито и да било действия срещу американските дипломати на венецуелска територия във връзка със скъсването на дипломатическите отношения между двете страни.
Ръководителят на Държавния департамент изрази увереност, че сигурността на дипломатите ще бъде гарантирана според Виенската конвенция.
Според постоянния представител на Русия пред ООН Василий Небензя обаче САЩ искат да въвлекат Съвета за сигурност в мръсните си игри по дестабилизацията на Венецуела и да сменят властта в страната.
„Днешното мероприятие е предизвикано от американската делегация с единствената цел да се продължи дестабилизацията на Венецуела, като на страната бъдат наложени собствените им подходи и рецепти за разрешаване на проблемите, с които тя се сблъсква напоследък“, каза дипломатът. Европейските страни пък той обвини, че игнорират суверенитета на Венецуела.
„Предлагате тази криза да се разреши по своеобразен начин – поставяте абсурден осемдневен ултиматум. Напълно игнорирате суверенитета на Венецуела, налагайки й решение, което ви устройва. Не призовавате към постигане на разбирателство между политическите сили в интерес на осигуряване на мира и спокойствието. Това, с което се занимавате, не се нарича превенция, а подстрекателство“, отвърна Небензя на постоянния представител на Германия Кристоф Хойсген.
„Как бихте се отнесли към това Русия да предложи в Съвета за сигурност на ООН да бъде обсъден въпросът с „жълтите жилетки“ във Франция; бихте ли оценили това като превенция?“, попита той представителя на Франция.
Китай също се противопоставя на всякаква външна намеса във вътрешните работи на Венецуела и призовава международната общност да уважи избора на народа й, заяви китайският постоянен представител Ма Чжаосюй.
„Китай подкрепя усилията на правителството на Венецуела за запазване на националния суверенитет, независимост и стабилност“, отбеляза Ма.
По думите му всички вътрешни проблеми на Венецуела „трябва и могат да бъдат решени само от народа“ на страната.
БТА, Дир БГ