Ако погледнете Турция, където има ислямистка диктатура, тя започна да се преориентира от руски газ към втечнен газ. Турците строят 6 плаващи терминали. Намалили са покупката си от Русия, но ние още не разбираме, че трябва да направим същото.
Втечненият газ се продава на пазара, там дотации няма. Смешно е Борисов да говори за дотации. Американската държава ще даде 1 милиард долара за подпомагане на енергетиката в Източна Европа. Тези пари се дават на американски компании, които ще развиват пазара на втечнен газ в Източна Европа. Може би това е имал предвид Борисов, говорейки за дотациите.
Предимството да внасяме втечнен газ е, че той е много по-евтин. Ние имаме само един единствен доставчик и той не те третира като търговски обект, а като зависима държава. Ние сме зависими от Русия, наистина. За нас е особено важно да имаме други доставчици, тогава ще видите, че и руснаците ще си свалят цената”, заяви още Алекс Алексиев.
ОТ ФОРУМИТЕ:
Дали американския газ е 30% по-евтин, както ни убеждава по-горе един ГЪЗОЛИЗАЧ, питайте ГЕРМАНЕЦА – той никога няма да се мине !!!
Като е така защо:
Първо – ЕК през февруари тази година прогнозира и обявява, че до 2023-та год. в ЕС втечнения газ ще достигне колосалните 1,6% пазарен дял? 98,4% е за конвенционален газ.
Второ – Защо в света не се забелязва бум за строежи на танкери за втечнен газ? А съществуващите са наети за години напред.
Трето – с чий газ бе спасена от замръзване Аляска?
Четвърто – защо Русия за 2018-та год. доставя в страните от ЕС 4,4 млн. тона втечнен газ, а САЩ – 2,7 млн. Дали не е поради по-ниските транспортни разходи за доставка от ЯМАЛ и по-гъвкав график от американския.
Алекс Алексиев е председател на Центъра за балкански и черноморски изследвания „, финансирана от фондация Америка за България
Фрог нюз