Да се въведе период на изчакване от няколко дни, в които болничните не се заплащат нито от работодателя, нито от Държавното обществено осигуряване.
Това предложи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Пред БНР той коментира внесения преди дни в парламента законопроект на партия „Воля“, който предвижда да отпадне задължението първите три дни болнични да се плащат от работодателите и това да стане задължение на общественото осигуряване.
„В повечето страни има период на изчакване, така се нарича, т.е. няколко дни, в които не се заплащат изобщо болнични. Така е в Латвия, Швеция, Холандия, Австрия, Гърция, Естония, Италия, Чехия, Португалия, Кипър.
Освен това процентът на компенсация е много по-нисък в средно в ЕС. И като добавка към това на повечето места тези доходи се облагат“, каза Васил Велев пред „Хоризонт“.
В момента осигурителят плаща за първите три дни болнични 70% от дневното възнаграждение.
Бившият министър на труда и социалната политика Иван Нейков напомни в сутрешния блок на БНТ каква е била идеята, когато е прехвърлено заплащането на първите три дни болнични от НОИ на работодателя, пише Novini.bg. Той заяви, че идеята е била работодателите да наблюдават работниците си и да преценяват има ли злоупотреби или не.
Нейков напомни, че в Полша дори първият един месец болнични не се заплаща.
„Идеята в България обаче не се сбъдна“, каза Иван Нейков и добави:
„И сега трябва да се направи много бърз анализ, а не просто да се хвърляме“. Той заяви категорично, че не трябва НОИ да плаща първите три дни, а работодателите да анализират от къде идват болничните листа.
Синдикалистът Димитър Бранков напомни, че работодателите нямат възможност да преценят дали има инфекция или бактерия. „Много са дефектите, но сложени един върху друг, те генерират всичко това, което се случва днес“, каза Бранков.
Петел, БНР, Би ти ви