Депутатите от ГЕРБ внесоха предложение за промени в Изборния кодекс за отмяна на машинното гласуване на местни и парламентарни избори. Основната причина е, че било скъпо. Мнозинството предлага гласуването с машини да се запази само за президентските и европейски избори.
В Народното събрание председателят на правната камисия в НС от ГЕРБ Анна Александрова припомни доклада на ЦИК. В него се посочва, че ако на местните избори останат 6000 машини за гласуване, има риск от провал на изборите.
Съвносители на предложението за отмяна на машинното гласуване са „Обединени патриоти“ и „Воля, а според Александрова и ДПС ще подкрепи тази идея.
Ако при местните избори има и балотаж, машините трябва да бъдат пренастроени, което много ще усложни процеса, каза депутатът от ГЕРБ Александър Ненков. По думите му, при вота за Европейски парламент машините не са довели до по-справедливи избори. 77 стотинки струвал вотът с хартиена бюлетина, докато с машина цената му е около 60 лева.
„Машините, които бяха промотирани под натиск, ние възприехме да се увеличат на 6000 за следващите местни избори, се оказаха един скъпо струващ експеримент и играчки, които не допринесоха за двете основни цели, които имаха в началото на дебата, а именно – по-честни избори и по-лесно организационно“, обясни Ненков.
Според Анна Александрова сигурността на вота била застрашена заради сертифицирането и придвижването на машините.
Ако машинното гласуване остане, рискуваме да провалим местните избори, каза още Александрова.
„Местните избори са едни от най-сложните и тежки избори в българското законодателство. Те се провеждат в многомандатни избирателни райони в два тура. На някои места имаме между 3 и 4 вида избори, като прибавим и преференциите за общинските съветници, това са 5 вида избори“, уточни тя.
Според анализа, цитиран от Александрова, едва 27 на сто от всички имащи право на глас са гласували машинно на евровота.