До 5-и август всички стопани, отглеждащи прасета в т. нар. „заден двор“ трябва да умъртвят животните и да приберат месото за лична консумация. Комисии от експерти, със съдействието на служители на Областната дирекция на МВР, започват проверки по населените места за спазване на разпоредените мерки.
Заповедта е на Областният управител на Добрич Красимир Кирилов.
След изтичане на гратисния период ще се премине към санкциониране на нарушителите – стопанин, отглеждащ нерегламентирано прасе ще бъде глобен по Закона за ветеринарномедицинската дейност в размер от 150 до 1000 лв. Животно, открито в заден двор, ще бъде умъртвено от ОДБХ и загробено без право за консумация.
„На хората е даден толеранс до 5 август да изколят прасетата, след това ще има проверки с полицията и при неспазване на заповедта свинете ще бъдат убити, а стопаните – санкционирани”, заяви д-р Борислав Каменов, директор на ОДБХ – Добрич.
По време на гратисния период служителите на реда ще налагат санкции за нерегламентиран превоз на животни по пътната мрежа на територията на цялата област.
Към момента прасетата, отглеждани в т.н. „заден двор” в областта са 971, като най-голям е броят им в Община Добричка – 352, следван от Генерал Тошево с 227, Каварна – 200, Балчик – 66, Тервел – 63, Крушари – 46 и Шабла със 17.
Д-р Каменов посочи изискванията за отглеждането им . Сред тях са животните да имат установен произход, което означава да са закупени от места, които имат право да продават прасета, според наредбата могат да се отглеждат от 3 до 5 свине за собствена консумация, а собственикът на обекта трябва да сключи договор с ветеринар, който да лекува животното при нужда.
„Ние като държавна структура нямаме право да предписваме лечение на животни, ние имаме само контролни функции”, каза той. Директорът на ОДБХ – Добрич е категоричен, че животните не трябва се изхранват с отпадъци и е изключително важно да се спазва лична хигиена, хората да сменят дрехите си след като са били в контакт с прасетата или да преминават през дезинфекция.
В областта има 4 кланици, които имат право да колят прасета. Те са в селата Дропла, Сенокос, Росеново и кв. „Рилци”. Целта на умъртвяването на прасетата е да се предотврати разпространяването на болестта преди тя да достигне до индустриалните свиневъдни обекти в Област Добрич, сред които е и най-големият в България. Той се намира в с. Козлодуйци с 60 хил. животни.
Освен него такива има и между селата Миладиновци и Ловчанци с 840 животни, в с. Карапелит – 900, с. Дъбовик – 12 300, в с. Къпиново се намират 3 индустриални комплекса, 2 от тях са за свине майки и един за подрастващи прасета с общ брой 7 458 и в с. Септемврийци, където се отглеждат 6279 прасета. По думите на д-р Каменов ако се разхвърлят местоположенията на кланиците и 20-километровите зони около тях, те ще заемат цялата Добричка област.