Днес църквата почита Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Възвръщане мощите на св. свщмчк Фока.
Когато Исус Христос ходел из Галилея и вършел чудеса, жена на име Мария Магдалина го помолила за помощ. Той изгонил от нея седем бесове и я изцерил. Мария го следвала до кръстната му смърт, първа видяла възкръсналия Господ и утешила учениците му с радостните думи: “Христос възкръсна!”. Като първа благовестница е призната за равноапостолна.
Тя се казвала Мария и била родена в Магдала. Затова по-късно я нарекли Мария Магдалина (Магдалена).
Преподобната Мария Магдалена следвала Иисус Христос, докато обикалял и проповядвал. Тя била до Кръста на Голгота, когато го разпънали.
Възкръсналият Иисус Христос първо се явил на света Мария Магдалена , която плачела неутешимо до пещерата.
Според преданието именно Мария Магдалена отишла при римския император. Дала му едно бяло яйце и му казала, че Христос е възкръснал. Той отговорил, че той е възкръснал толкова, колкото е червено яйцето в ръката на жената.
В този момент яйцето станало червено. Това поставило традицията да се боядисват великденските яйца в червен цвят.
Благодарение и на света Мария Магдалена, както и на Светите апостоли, християнството получава широк отглас в Западна Европа след Възнесение Христово и Свети дух, когато всички Христови последователи започват да говорят различни чужди езици. Намерено е през II век сл. Хр. Евангелието на света Мария Магдалена, написано на гръцки език.
Експедиция от археолози открили и копие от Евангелието на света Мария Магдалена на коптски език. Коптите в Египет са християните в африканската държава.
Чудотворните ѝ мощи се намират на Света гора, Атон.
Личността на св. Мария Магдалена неправилно се обърква с други жени, за които повествуват Евангелията. Света Мария Магдалина била родом от Мангала, на брега на Галилейското езеро. Тя не е Мария от Витания (градче на юг от Йерусалим) – сестрата на Марта и Лазар, която помазала главата на Иисус.
Тя не е и опростената грешница, която помазала нозете на Иисус и ги изтрила с косите си, за което разказва св. евангелист Лука. Непосредствено след разказа за тази неназована по име грешница („…една жена от града, която беше грешница, вж. Лук.7:37) ев. Лука споменава поименно св. Мария Магдалина с думите „Мария, наричана Магдалина, от която бяха излезли седем бяса“ (Лук. 8:2). От текста ясно се разбира, че Мария Магдалина била една от многото други жени, които Иисус „излекувал от зли духове и болести… и които Му услужваха с имотите си“ (Лук. 8:2).
Объркването на св. Mария Магдалина с опростената грешница не е отскоро – то води началото си от края на VI век и се дължи най-вече на погрешно тълкуване на св. Григорий Велики. Смесването на различни жени с името Мария е особено разпространено на Запад.
Днес имен ден празнуват всички, носещи имената Магдалена, Магдалина, Магда, Магдален, Мадлен, Мадлена, Меглена, Миглена, Лина и Лена.