Премиерът Бойко Борисов заяви, че е отказал поста върховен представител по въпросите на външната политика и сигурността за страната ни, тъй като в този случай България губи поста еврокомисар и няма как да има и двете – комисар с реален ресор или преговарящ за външната политика, съобщи БНР.
„Какво е по-важно за нас – комисар с реален портфейл или висш европейски преговарящ?“, с този въпрос Борисов обясни защо е взел решение за отказ.
По думите му е много вероятно, например, страните от Западните Балкани да не бъдат поканени за еврочленство и „косовари, албанци, македонци, сърби“ да кажат, че „заради българката не става“. Считам, че на нас ни трябва реален ресор и човек в комисията, Мария Габриел е доказана, подчерта премиерът, който възнамерява да предложи тя да остане в Еврокомисията.
Министър-председателят каза още, че предложението Кристалина Георгиева да оглави Европейския съвет е отпаднало.“Либералите не отстъпиха за това. Ето защо няма решение”, посочи Борисов относно кандидатурата на Георгиева, но добави, че Италия и страните от Вишеградската четворка са я предложили за поста върховен дипломат на ЕС.
На въпрос дали само едно име се обсъжда за председател на Европейския съвет, българката Кристалина Георгиева, Борисов отговори, че са се пуснали имената и на Георгиева и на досегашния еврокомисар Мария Габриел.
„Искаха много да има и българин в имената, но това, което предлагат, е върховният представител, тази тема на мен не ми е интересна, защото така си губя комисар“, обясни Борисов.
„Във въртележката на Европейския съвет тази нощ искрено се надявам да бъде отделено внимание на назначаването на опитен и с тежест върховен представител. Външната политика в днешния по-оспорван, сложен и пълен с конфликти свят не е за аматьори“, написа още той в социалната мрежа, без да изписва името на българката.
Карл Билд е бил сред главните преговарящи по време на Югославската война.
Всяка държава може да има само по един представител в Европейската комисия.
Епицентър