Общото желание за промяна в София е високо, съобщават от „Галъп интернешънъл“ на базата на данни от телефонен сондаж, направен между 5 и 9 август сред 802 души от пълнолетното население. 56 процента казват „София да има нов кмет“, а 29 на сто – да остане същият кмет. Останалите се колебаят. Данните свидетелстват ясно, че общият за общественото мнение в страната критицизъм към властта е достатъчно видим и в София, посочват от „Галъп“.
Половината от интервюираните са удовлетворени от работата на Йорданка Фандъкова като кмет на столицата, 37 на сто не са, 13 процента не могат да преценят.
В същото време от работата на властта в общинския съвет са удовлетворени само 21 процента, а 60 на сто не са удовлетворени. Останалите се затрудняват да отговорят.
Данните показват, че Йорданка Фандъкова все още като че ли не се свързва докрай с управленския модел на ГЕРБ, т.е. продължава да намира и извънпартийна подкрепа, коментират от „Галъп“.
Привържениците на БСП и „Демократична България“ имат най-голямо желание за промяна на кмета. Това желание надделява дори сред привържениците на партиите от „Обединените патриоти“. Желанието за нов кмет надделява категорично и сред симпатизантите на други партии, както и сред дистанцираните от политическия процес.
Резултатите ясно свидетелстват, че има натрупано напрежение срещу познатия в София политически стил. Както обикновено, като отдушник на такова напрежение масовото съзнание търси кандидат, който в по-голяма степен да изглежда надпартиен, непартиен, или дори антипартиен, посочват от „Галъп“.
Мнозинство от 86 на сто смятат, че по-важен е самият кандидат. Партията, която издига кандидата е по-важна за 11 на сто.
При евентуален балотаж деклариращите подкрепа за Мая Манолова, сред онези, които твърдят, че със сигурност ще гласуват, са повече от деклариращите подкрепа за Фандъкова – 48 на сто за Манолова срещу 40 процента за Фандъкова, отбелязват социолозите, като уточняват, че данните са етапни и няма как да бъдат прогноза за изборен резултат, а и подобна разлика всъщност са само десетки хиляди гласове. Това означава, че на този етап е трудно да се прогнозира кой би победил при евентуален балотаж и евентуално явяване на Йорданка Фандъкова и Мая Манолова на него.
Демографските показатели сочат, че на евентуален втори тур мнозинството от симпатизантите на ГЕРБ биха подкрепили Йорданка Фандъкова, а мнозинството от привържениците на БСП биха подкрепили Мая Манолова. Привържениците на „Демократична България“ на този етап са на практика разделени в две половини, а привържениците на партиите от „Обединените патриоти“ – също, с лек превес за Манолова.
На страната на Манолова са и дистанцираните от политическия процес. Наред с поведението на привържениците на десните и на патриотите, именно поведението на обичайно дистанцираните от политиката, а и на младите хора (които също обикновено странят от политическия процес) може да реши евентуален балотаж.
Гласове