В съвременния свят всичко се случва толкова бързо и динамично, че ни е трудно да осъзнаем някои събития и факти.
Но когато геополитиката се намеси в дневния ред на световните събития, тогава всичко може да се промени за дни и дори часове.
За последните 10 години картата на света не се промени много, но ако погледнем 100 години назад, ще осъзнаем, че станахме свидетели на разпада и дори заличаването на някои супер държави с дълга история.
Вижте 6 европейски държави, за които само сме чували, но вече не съществуват.
1. Чехословакия
Въпреки че има много причини тази държава да се разпадне, в основата е културната. Силно повлияно от СССР, комунистическото правителство се опита да овладее няколко големи кризисни ситуации, което доведе до разпада на страната и обособяването на две държави – Чехия и Словакия.
2. Югославия
Страната започва своето съществуване след обединението на балканските кралства. Югославия дълго време беше управлявана от Тито, чиято диктатура все пак беше обединяваща.
След смъртта му в страната започна бавен упадък, което доведе до икономически и политически крах и гражданска война.
3. СССР
Това беше най-големият американски съперник през 20 век. Комунистическата партия с лидери, като Ленин и Сталин, ръководеше СССР, обещавайки щастлив живот за всички. Това беше и първата страна, която изпрати човек в космоса, но не можа да се справи с последиците на капитализма.
Народът искаше по-добър живот и в крайна сметка републиките в рамките на СССР въстанаха и обявиха независимост.
4. Прусия
Прусия има дълга история и е била една от най-мощните страни в Централна Европа. Страната, предшественик на Германия, спира да съществува през 1918 г., но като свободна държава съществува до 1947 г.
Прусия е известна с военното си майсторство и е имала силен глас в международната политика.
5. Източна Германия
Тази част на Германия беше контролирана от СССР след Втората световна война с комунистическата доктрина и налагане на марксизма и ленинизма.
Берлинската стена беше един от най-известните символи на това разделение, а падането й беше първата стъпка към обединена Германия.
6. Османската империя
Това е най-дълго съществувалата империя, която се простирала на широки територии около Средиземно и Черно море.
През 19 век империята започва да губи във войни и изпада в дипломатическа изолация. В крайна сметка, спира да съществува през 1922 г., когато Турция – последната най-голяма територия, стана независима.
При динамиката на демографската катастрофа, която е надвиснала над България и другите страни от Източна Европа, се струва с тревога да се запитаме дали не сме следващите?!