Пряка демокрация, при която СОС ще се съобразява с решенията на хората отдолу нагоре – това е опитът на много градове по света с местни референдуми в Швейцария, Германия, САЩ, Австралия. Това е и решението, което най-бързо, ефективно и лесно ще пресече корупцията и което предлага кандидатът за столичен кмет Радослав Каратанчев. Идеята си той разви отново и в предаването „Свободна зона“ с водещ Георги Коритаров по телевизия Европа.
У нас пряката демокрация не се прилага, защото в СОС текат корупционни схеми, а разни партийци се мръщят на по 20-30 000 лева, които изкарват чрез тях. Каратанчев даде пример с лидера на столичните социалисти Калоян Паргов, който по думите му се допитвал до Бойко Борисов по някакъв подобен случай, а Борисов му отказал.
Не е чудно за никой, че БСП и ГЕРБ работят в синхрон по различни видове сделки и поръчки, които се раздават, за да има хляб за всички, които висят на хранилката.
За Каратанчев лидерите на БСП са клоаката на българската политика – не ги интересува никаква социална политика, мислят само за далавери и сделки, като паразитират върху електората си. Освен това се гордеят, когато някой със собствено мнение, бъде изхвърлен и изплют.
Само на детектор на лъжата ще може да се разбере дали някой политик е корумпиран или не. Пред 100 човека по време на протеста на СИЛА пред БТВ Мая Манолова е приела това предизвикателство, останалите засега мълчат, припомни Каратанчев.
Защо г-н Каратанчев иска да е кмет на София – един сложен град – подхвърли водещият Коритаров.
Градът не е сложен, нещата се решими. Въпросът е да бъдат въвлечени младите хора, които са отритнати и се чувстват ненужни. Хората от НПО СИЛА, което ме издигна като кандидат кмет, са именно такива – това са протестиращите срещу високите цени на горивата, дупките по пътищата, протестърите срещу правителството на г-н Бойко Борисов.
СИЛА може да прерасне дори в политическа партия. Аз като по-опитен съм готов да се съюзя с тях, това е следващата стъпка, която обмисляме.
Каратанчев припомни, че има опит в партийното строителство – бил е зам.председател на Българския бизнес блок, дори е имало случай тогава, когато е бил „поръчан“ за ликвидиране – през 1999 г., заради това, че се е противопоставил на сливането на политически с мафиотски капитали.
На въпрос изясни ли се кой е поръчителят, той отговори, че става дума за „висш политик и висш представител на СИК“.
И докато той самият се е борил да няма срастване на капитала с партиите, Мая Манолова е адвокатствала на братя Галеви.
Бързо обаче се разочарова от Столетницата.
Двуличие и арогантност – такова е поведението им. Така процедира и Мая Манолова, която навремето подкрепяше правителството на Орешарски, когато беше народен представител, а днес се разграничава и казва, че това било голяма грешка – доста арогантно поведение, подчерта кандидатът за кмет.
Както впрочем арогантно и до ден днешен не си обявява финансите и кой спонсорира кампанията й. В същото време в големи телевизии като Би ти ви такива като нас не можем да се появим, могат само социологическите велможи.