Ако на управляващите не им харесва отношението на хората, да се замислят за управлението си

Spread the love

 

Румен-Радев

 

 

Ако на управляващите не им харесва отношението на хората, трябва да се замислят за целите и начина на тяхното управление„.

 

 

Това каза президентът Румен Радев в Русе, където присъства на честванията по повод 142 години от освобождението на града.

 

русеthumb_910x0_радев

 

Поводът за коментара му е декларацията на ГЕРБ, прочетена в парламента в четвъртък и посветена на скандала с освиркванията на политици по време на честванията на годишнината от смъртта на Апостола в София.

 

 

„Настояваме президентът да се извини за безпрецедентния гаф, в който въвлече президентската институция и по този начин подрони авторитета й и я принизи до нивото на маргинална партийна агитка. Не искаме извинението на Румен Радев за себе си, а за всички онези, които пазят спомена за националните ни герои и продължават онова, което беше започнато от Левски“, заяви Тома Биков от парламентарната трибуна днес.

 
Според него поругаването на паметта на Васил Левски от страна на държавния глава е действие, което няма как да бъде подминато с мълчание и разбиране.

 

 
„Вчера Румен Радев премина граница, от която няма връщане назад. Вместо да изпълнява задължение на президент на всички българи, той прие да бъде тартор на партийна агитка. За ПГ на ГЕРБ той ще остане такъв докрая на мандата си. Вместо обединител на нацията, Румен Радев се превъран в разединител на българския народ, който паратизира върху най-светите и сакрални реликви на българската национална памет“, заяви още Биков.

 
Биков каза, че това е обидно и недопустимо за всички онези, които искат да живеят в чиста и свята Република.

 

От БСП също излязоха с декларация, прочете я Драгомир Стойнев.

 

Дълбоко съжалявам, че имаше толкова гняв в декларацията на ПГ на ГЕРБ и не считам това за необходимо и адекватно. Вчерашните събития трябва да ги разделим на две – шествието и освиркването. Считам, че шествието е право на българския президент и никой не може да му забрани той да участва или да води дадено шествие.

 

Той, уважаеми дами и господа народни представители, е избран пряко от българските граждани. Той има право да води български граждани, да бъде заедно с тях, да ги изслушва и да изразява тяхно мнение. При вас основният проблем е защо той не хвали правителството. Не приемам и обидите по адрес на участниците в това шествие. Неприсъщо е за народни представители и особено за политическа партия, която има амбицията да води тази страна, да се отнася с такова пренебрежение към български граждани. Ето за това разделение и за тази омраза, която вие насаждате в българските граждани, ние говорим и искаме да преодолеем.

 

Относно освиркванията – президентът призова да не се освиркват български политици на този ден. Уважаеми дами и господа, тук е въпросът, на който вие трябва да си отговорите – защо българските граждани ви освиркват. Тук вината не е нито в президентската институция, нито в БСП – вината я търсете във вас, уважаеми колеги. Защото в държава, в която всеки ден има проблеми – екологични, здравословни, когато има проблеми с бъдещето на определени сектори, както и в сферата на енергетиката, хората негодуват. По никакъв начин обаче не мога да разбера тази ярост и злоба към една институция, която е единствената в страната с по-голям положителен рейтинг, отколкото отрицателен.

 

Говорите за разделението. Уважаеми дами и господа, спомнете си президента Плевнелиев, не искам в никакъв случай да използвам обидни думи към него, но той даде началото и начина, по който президентската институция работеше в един период, в който той много рано свали доверието от едно правителство. Къде бяхте тогава вие да говорите за обединението на нацията? Тогава вас ви нямаше.

 

Президентът има право да води този марш, защото хората виждат, че той изразява това, което те мислят. Разбира се, че на подобни събития е недопустимо да има освирквания и аз считам, че президентът правилно реагира, като помоли гражданите да не освиркват. Но това, че се освирква даден министър се превръща в постоянна величина в политическия живот.

 

Вместо да търсим отговори тук, продължавате да търсите разединение. Вижте, врагът на държавата не е тук, не е нито в президентската институция, врагът е насаден от този несправедлив преход, който разби всички институции в държавата. Вместо да говорим за работещи институции, управляващите говорят за глашатаи, които да ходят и да викат сред хората.

 

Гласове, Дунав мост