Рускинята Мария Шарапова обяви края на своята кариера. За едни бляскава, за други – не чак толкова. Хубавата Маша, както я наричат още, за известен период имаше връзка с нашия Григор Димитров. 32-годишната рускиня написа своето прощално писмо, пише Лупа БГ.
„Как оставяш след зад си единствения живот, който някога си познавала? Как се отдалечаваш от кортовете, на които си тренирала, още като малка – играта, която обичаш – тази, която ти донесе безброй сълзи и неописуеми радости. Спорт, където си намерила семейство, заедно с фенове, и приятели, с които сте се събирали в продължение на повече от 28 години?
Аз съм нова в това начинание, така че моля да ми простите. Тенис, сбогувам се!
Преди да стигнем до края обаче, нека да започна в началото. Първият път, когато си спомням, че видях тенис корт, баща ми игра на него. Бях на четири години в Сочи, Русия – толкова малка, че мъничките ми крака висяха от пейката, на която седях. Толкова малка, че ракетата, която вдигнах до себе си, беше два пъти по-голям от мен.
Когато бях на шест, пътувах по целия свят – до Флорида с баща си. Тогава целият свят изглеждаше гигантски. Самолетът, летището, широката и просторна Америка: Всичко беше огромно – както и жертвата на родителите ми.
Когато за първи път започнах да играя, момичетата от другата страна на мрежата винаги бяха по-големи, по-високи и по-силни; тенис великаните, които гледах по телевизията, изглеждаха недосегаеми и недостъпни. Но малко по малко, с всеки ден тренировка на корта, този почти митичен свят ставаше все по-реален.
Първите кортове, на които някога съм играла, бяха неравномерен бетон с избледнели линии. С течение на времето те се превърнаха в кална глина и най-разкошната, на която краката ви някога могат и да стъпят. Но никога, дори в най-смелите си мечти, не съм мислила, че някога ще спечеля на най-големите надпревари в тениса.
Уимбълдън изглеждаше като добро място за начало. Бях наиван 17-годишна, все още събирах пощенски марки и не разбирах магията на моята победа, докато не станах по-голяма – и се радвам, че не го направих.
Моят връх никога не беше в това да се чувствам превъзхождаща другите играчи. Ставаше дума за усещането, че съм на прага да падна от скала – затова постоянно се връщах на корта, за да разбера как да продължа да се катеря.
Откритото първенство на САЩ ми показа как да преодолея разсейванията и очакванията. Ако не можехте да се справите с вълнението от Ню Йорк – добре, летището беше почти в съседство. До свидания.
Откритото първенство на Австралия ме заведе на място, което никога досега не е било част от мен – с изключителна увереност, която някои наричат „в зоната“. Наистина не мога да го обясня – но това беше добро място.
Глината на Откритото първенство на Франция (б.а. – червената настилка на „Ролан Гарос“) разкри почти всичките ми слабости – за начало, неспособността ми да се плъзгам по нея – и ме принуди да ги преодолея. Два пъти. Това беше добре.
Тези кортове разкриха моята истинска същност.
Зад фотосесиите и хубавите тенис рокли те разкриха несъвършенствата ми – всяка бръчка, всяка капка пот. Те тестваха моя характер, моята воля, способността ми да насочвам суровите си емоции на място, където са работили за мен, вместо срещу мен. Между техните линии уязвимостите ми се чувстваха в безопасност. Каква съм късметлийка, че намерих такова парченце земя, на което се чувствах на показност и същевременно толкова комфортно?
Един от ключовете за моя успех беше, че никога не поглеждах назад и никога не гледах напред. Вярвах, че ако продължа да се шлифовам, мога да отида на едно невероятно, на едно приказно място. Но няма овладяване на тениса – трябва просто да спазвате правилата и изискванията на корта, докато се опитвате да успокоите тези непрестанни мисли в гърба на ума си:
– Направи ли достатъчно или повече, за да се подготвиш за следващия си съперник?
– Ако изкараш няколко почивни дни – ти губиш хъса
– Това допълнително парче пица? По-добре го компенсирай с страхотна сутрешна сесия на корта.
Слушайки този глас толкова интимно, предчувствайки всяко негово излъчване и поток, също така приех тези последни сигнали, когато дойдоха.
Един от тях дойде миналия август на US Open. Зад затворени врати, 30 минути преди да изляза на корта, имах процедура за рамото, за да мога да изиграя мача. Травмите на рамото не са нищо ново за мен – с течение на времето сухожилията ми се износиха и станаха като тънка струна. Имала съм множество операции – веднъж през 2008 година; друга процедура миналата година – и прекарах безброй месеци във физиотерапия.
Точно стъпването на корта в този ден се почувства като окончателна победа, когато, разбира се, това трябваше да бъде просто първата стъпка към победата. Споделям това не със съжаление, а за да нарисувам новата си реалност: Тялото ми беше разрушено.
Струва ли си всичко това през цялата кариера? Това никога не е било въпрос – но в крайна сметка винаги е било така. Душевната ми устойчивост винаги е била най-силното ми оръжие. Дори, ако моят опонент беше физически по-силен, по-уверен, или просто по-добър, правех така, че да мога да продължа.
Никога не съм се чувствала принудена да говоря за работа, усилия или малките камъчета – всеки спортист разбира премълчаните жертви, които трябва да направи, за да успее. Но, докато се впускам в следващата си глава, искам всеки, който мечтае да превъзхожда нещо, да знае, че съмнението и преценката са неизбежни: Ще се провалите стотици пъти и светът ще ви наблюдава. Приеми го. Вярвай в себе си. Обещавам ти, че ще надделееш.
Давайки живота си на тениса, тенисът ми даде живот. Ще ми липсва всеки ден. Ще ми липсват тренировките и ежедневието ми: да се събудя на разсъмване, да завържа първо лявата си маратонка и да затворя вратата на корта, преди да ударя първата си топка за деня.
Ще ми липсва моят екип, моите треньори. Ще ми липсват моментите, седнали с баща ми на пейката. Ръкостисканията – печелите или губите – и спортистите, независимо дали го знаеха или не, които ме накараха да бъда най-добрата.
Поглеждайки назад, осъзнавам, че тенисът е моята планина. Пътят ми беше изпълнен с долини и отклонения, но гледките от неговия връх бяха невероятни. След 28 години и пет титли от Големия шлем, съм готова да покоря друга планина – да се състезавам на различен тип терени.
Тази неуморна гонитба за победи обаче? Това никога няма да намалее. Без значение какво предстои, ще прилагам същия фокус, същата работна етика и всички уроци, които съм научила по пътя.
Междувременно има няколко прости неща, които наистина очаквам: Усещането на тишината със семейството ми. Дълго време да се задържа и насладя на чашата сутрешно кафе. Неочаквани забягвания някъде през уикенда. Тренировки по мой избор (Здравей, танцов клас!)
Тенисът ми показа света – и той ми показа от какво съм направена. Това е как се пробвах и как измервах растежа си. И така във всичко, което бих могла да избера за следващата си глава, следващата си планина, все ще настоявам. Пак ще катеря. Ще продължавам да раста.
Мария Шарапова
Лупа БГ