Мерките против разпространение на коронавируса в България изглежда имат резултат, тъй като периодът за удвояване на броя заразени в страната – един от най-важните фактори за следене на епидемиологичното развитие на заболяването, показва, че те намаляват.
Това става ясно от официални данни, изнесени от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), съобщава „Флагман“.
По официалните данни от НЦЗПБ, изведени по-рано днес и отговарящи до дата 1 април, този фактор към момента в България е около 9 дни.
От 14 март (денят след обявяването на извънредното положение) до 1 април, времето за удвояване се покачва от 1.5 до 9.2 дни, което показва, че скоростта на разпространение намалява.
Ако времето за удвояване се задържи на нивото от 1 април, е вероятно случаите да са двойно повече чак на 9 април, когато би следвало те да са около 900 (базирано на числото за удвояване).
В случай, че скоростта на разпространение се забави допълнително, каквито към момента са прогнозите, случаите ще се удвоят дори по-бавно.
На базата на тези изчисления и при запазване на периода за удвояване на 9 дни, е логично да прогнозираме, че до 27 април, броят на заразените в страната би нараснал до над 3600 случая.
Тук обаче е важно да се отбележи, че ако дните, необходими за удвояване на броя инфектирани се увеличи до над 14 (каквато на този етап е тенденцията), може да се очаква, че броят на новите заразени ще съвпадне с броя на вече приключилите случаи и ще се наблюдава сплескване на кривата, доказващо, че пикът вече е достигнат.
От НЦЗПБ уточняват в заключение, че редица европейски държави вече успяват постепенно да увеличат времето на удвояване. Хонг Конг и Китай също започват с време на удвояване около 2 дни,но успешно удължават това време до над 15 дни след налагане на мерките там.
Мерките във всяка държава са включват различни комбинации от социално дистанциране, ограничения в пътуването от/до държавите и активно проследяване и карантиниране на контактните.
Блиц, Флагман