Важно за всички! Законът за здравето мина – какво се променя след 13 май?

Spread the love

 

640_32323

 

 

Промените в Закона за здравето бяха одобрен от правната комисия в парламента на първо четене.

 

 

 

Правната комисия прие на първо четене законопроекта за промени в Закона за здравето, внесен на 5 май от Министерски съвет. Той беше подкрепен от 14 народни представители, а 7 гласуваха с „въздържал се“.

 

 

 

 

С тях мерките срещу разпространието на коронавируса остават в сила и след 13 май, когато изтича извънредното положение. Това стана преди броени минути. Окончателното решение обаче ще бъде взето от пленарна зала.

 

 

 

Здравният министър Кирил Ананиев обясни пред народните представители, че в законопроекта има мерки за предпазване, ограничаване и предотвратяване на последствията от разпространението на заразата от вируса Covid-19. Мерките ще влязат в сила след 13 май, когато изтича обявеното извънредно положение заради вируса.

 

 

 

 

С новите разпоредби се дава право на министъра на здравеопазването да  разпорежда противоепидемични мерки.

 

 

 

Предлагат се изменения, свързани със задължителна изолация и болнично лечение, и се уреждат условията и редът за задължителна изолация на хора със заразни болести, на контактните с тях лица и на лица.

 

 

 

Остава в сила и карантината от 14 дни за хора, които пристигат от чужбина.

 

 

С цел избягване на събирането на едно място на големи групи, с поправките в края на ІV и Х клас учениците няма да се явяват на матури.

 

 

В Административно-процесуалния кодекс изрично се въвежда двумесечен срок за разглеждане на оспорването на административен акт, издаден в неотложни случаи, както и двуинстанционност на оспорването.

 

 

С изменения в отделни нормативни актове, като Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., Закона за чужденците в Република България, Кодекса на труда, Кодекса за социално осигуряване и Закона за държавния служител и др., се прецизират срокове за предвидените в тях социално-икономически, финансови и здравни мерки за преодоляване на последиците от разпространението и заразата с вируса на COVID-19, като част от сроковете се удължават и се разширява приложното поле на част от мерките.

 

 

 

 

Предвижда се неплатеният отпуск от Кодекса на труда до 60 работни дни, ползван през 2020 г., да се зачита за трудов стаж, както и през 2020 г. за осигурителен стаж от Кодекса за социално осигуряване да се зачита времето на неплатения отпуск до 60 работни дни.

 

 

 

 

В рамките на предвидените екологични мерки се предлага пречиствателните станции за отпадъчни води да се осигуряват с пречиствателни съоръжения/инсталации за обеззаразяване.

 

 

 

По време на обсъждането Крум Зарков от БСП посочи, че от левицата ще се въздържат от подкрепата на промените и ще направят предложения за подобряването на законопроекта между първо и второ четене.

 

Депутатът Хамид Хамид заяви, че от ДПС одобряват мерките, но имат технически предложения, които ще направят между първо и второ четене.

 

 

От „Обединени патриоти“ посочиха, че трябва да има обективни критерии, които да се включат в закона, за това какво е „извънредна епидемична обстановка“, за да бъде ясно кога здравният министър може да обяви такова. Както и да се определят какви точно мерки могат да се взимат в такава обстановка.

 

 

Лупа БГ, Дарик