За периода на кризата, породена от епидемията от коронавирус, и приходите, и разходите на българските общини намаляват драстично. Въпреки спадовете обаче повечето общини приключват периода на кризата с излишъци в бюджетите си, затова не се нуждаят от държавно подпомагане. Това съобщи министърът на Владислав Горанов, предаде репортер на БГНЕС.
Значителен спад се наблюдава в приходите на общините, като към 30 април в сравнение със същия период на предходната година средствата, събрани от данъка върху недвижимите имоти, са по-малко със 75.7 милиона лева; с 42.2% милиона по-малко са парите, събрани от данъка върху превозните средства, а неплащането на таксата за битови отпадъци е спаднало с 95.4 милиона лева на годишна база, съобщава още министърът на финансите.
Горанов отбелязва, че с приемането на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, срокът за ползване на 5% отстъпка при предсрочно плащане на данъците за недвижими имоти и превозни средства, която важи до края на април, бе удължен до края на юни. Срокът за плащане на таксата за битови отпадъци също бе удължен до края на юни, пише факти.бг.
Това е изместило традиционния силен месец за събиране на средства в общинските бюджети – април, към юни, като се очаква в края на юни липсите в общинските бюджети да бъдат компенсирани с плащането на данъците.
Така въпреки отбелязаните спадове на приходите и разходите към 30 април, за същия период общините приключват с положително бюджетно салдо (излишък) в размер на 338,7 млн. лв., в т.ч. 115,4 млн. лв. излишък в местни дейности и 223,2 млн. лв. излишък в делегираните от държавата дейности и дофинансирането им. Извън посочения излишък, който е само за първите четири месеца на настоящата година, общините приключиха с наличности от 991,4 млн. лв. бюджетната 2019 г.
Поради всички тези разчети Министерството на финансите смята, че няма основания за предоставяне на финансови компенсации за общинските бюджети от държавата, допълва финансовият министър Владислав Горанов.