Парламентът е на път да допусне „коронен“ номер, с който се слага кръст на цели икономически сектори в България. В резултат на данъчни недомислици стотици хиляди хора ще останат без работа.
За това алармират големите бизнес организации като Българската петролна и газова асоциация, Националната лозаро-винарска камара, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Българската стопанска камара в становища и писма до премиера Борисов, шефката на НС Цвета Караянчева и председателите на ключовите парламентарни комисии.
Оказва се, че с оправданието, че в България има корона вирус, се предлагат скандални промени в данъчните закони.
Мярката е заложена в Закона за здравето, който би трябвало да бори предизвикателствата от епидемиологичната и икономическата криза след отпадането на извънредното положение у нас на 13 май.
Вместо да се занимава с пандемията, този нормативен акт променя Закона за акцизите и данъчните складове, за корпоративното облагане и в спешен порядък въвежда нови изисквания към складовете и лицензирането им.
Не е ясно с какво това ще пребори коронавируса, но е ясно едно – това ще се отрази фатално не само върху лозаро-винарския бранш, който и без това регистрира 25 на сто спад на оборотите, а оттам и върху цялото земеделие, което разчита на големите производители, за да реализира своята продукция. Ще бъдат ударени и други големи сектори – вносители на данъци в държавната хазна – този на цигарите, където се отчита спад с около 20 на сто и този на горивата, където продажбите са спаднали средно с 50 %.
С поправките се намаляват драстично сроковете за въвеждането на системи за видеонаблюдение и контрол във всички акцизни складове на територията на страната, които произвеждат или съхраняват алкохол, тютюневи изделия и горива. На практика, законопроектът предвижда съкращение наполовина (от 6 на 3 месеца) на срока за внедряване на системи за видеонаблюдение и контрол в тези складове.
Така за съвсем кратък период над 300 данъчни складове в България ще трябва едновременно да инвестират и да се снабдят със специфична по своя характер апаратура от ограничен кръг от доставчици. Засегнати са не само фирмите от сектора на горивата, каквото впечатление остана в обществеността, а и производството и съхранението на всички акцизни стоки като тютюневи изделия, алкохолни напитки и вино. Там заетите са десетки хиляди.
Основния проблем, според бранша, са на първо място непосилните срокове, но и факта, че фирмите от сектора ще разберат окончателно какви точно системи за видеонаблюдение трябва да проектират, закупят, инсталират, изпробват и въведат в експлоатация в деня, в който ще започнат да текат тези съкратени срокове.
Според браншовите и бизнес организациите съществува реална заплаха предприятия да свият дейността си или напълно да затворят, приходите от данъци драстично да намалеят, а работещи да останат безработни и на плещите на социалната система.
Всички те са единодушни, че промените не бива да бъдат приемани в този си вид. Въвеждането на видеонаблюдение в акцизните складове въобще не се поставя под въпрос, но трябва да се осъществи в условията на предвидимост, в разумни срокове и без да се застраши функционирането на акцизния сектор в и без това сложната икономическа обстановка, посочват от КРИБ.
Блиц