Погром! 98% от чартърите са отменени, хотелите затварят, чадъри и шезлонги стоят непокътнати

Spread the love

ss

 

 

 

Крах на местната икономика, затворени хотели и чартъри, които не идват – така може да се опише ситуацията по българското Черноморие в момент, който в други години винаги е бил в активната част на летния сезон.

 

 

 

В свой материал БНР описва косвените щети от коронавируса върху българския морски туризъм.

 

 

 

Къде са самолетите?

 

 

 

 

Показателно е състоянието на чартърната програма – с нея пристигат около 85% от чуждите туристи у нас. Сега, обаче, 98% от полетите за юни са отменени, неясна е съдбата на заявените на Летище Бургас и за юли.

 

 

„През месец юни 2019 г. сме посрещнали над 315 хиляди туристи, а през тази за същия период са около 6 хиляди. До края на месец септември на летище Бургас са заявени 10 600 чартъра, което е в пъти по-малко в сравнение на миналата година, а колко от тях ще се осъществят е въпрос с още много неизвестни“, коментира пред националното радио председателят на туристическата камара в Бургас Иван Иванов.

 

 

Въпреки решението да се субсидират незаетите места в самолетите, чартъри към Варна и Бургас няма заради страха от заразяване с коронавирус.

 

 

 

Туризмът е в интензивното отделение

 

 

 

Вътрешната икономика буквално е спряла, коментира пред БНР хотелиерът Диана Колчева. Заради липсата на чуждестранни туристи 70% от хотелите в най-големия курортен комплекс – „Слънчев бряг“, са затворени.

 

 

 

Няма и яснота какво ще се прави с летовниците от трети страни, за които остава 14-дневната карантина.

 

 

 

Туроператорите настояват за по-активни действия от страна на посолствата ни в чужбина и на властите, защото „навън излиза информация, че у нас е тръгнала втора вълна на коронавирус“.

 

 

 

 

Известният само допреди година с бурния си нощен живот български курорт Слънчев бряг в момента изглежда като призрачен град, в който туристите се броят на пръсти, предава в свой репортаж и агенция Ройтерс.

 

 

 

След като пандемията на коронавирус затвори граници, приземи полетите и принуди хората да си стоят вкъщи, само шепа курортисти събират тен край стотиците неотворени чадъри и недокоснати шезлонги по 5-километровата плажна ивица със златен пясък, пише световната агенция.

 

 

„Не помня нищо подобно“, каза Румен Мончев, собственик на хотел на брега на морето. „Ако оцелеем през тази година, това  ще е супер добре.“

 
Мончев е намалил цените, инвестирал е в прегради между отделните маси в трапезарията и дори е наел „COVID-19 шериф“, който да следи непрекъснато за здравословната безопасност на гостите.

 

 

 

Въпреки това от групата от 160 унгарци, които той очаквал да дойде миналата седмица, пристигнали само тридесет и трима. Туризмът дава около 12% от брутния вътрешен продукт на България и осигурява спасителна заетост за хиляди хора в най-бедната държава-членка на Европейския съюз, припомня Ройтерс.

 

 

 

За да спаси нещо от летния ваканционен сезон, правителството предлага субсидии за чартърни полети и намалени такси за концесионерите на плажовете, така че те да предлагат по-евтини чадъри и шезлонги и в същото време да поддържат брега безопасен и дезинфекциран.

 

 

Въпреки това пандемията е намалила планираните чартърни полети до черноморските летища във Варна и Бургас с 35% спрямо 2019 г. Подобен спад се очаква и при редовните полети, каза министърът на туризма Николина Ангелкова.

 

 

 

Над 9 милиона чуждестранни туристи посетиха България през миналата година, а преди COVID-19 Ангелкова прогнозираше 10% ръст през 2020 г.

„Очаквахме най-доброто лято досега. За съжаление, това вече не е на дневен ред“, каза тя.

 

БНР, Ройтерс, Дунав мос