Това заяви пред БНТ говорителят на столичната Спешна помощ Катя Сунгарска, която говори за своя колега, починал в борбата със заразата.
Сунгарска обясни, че подобни неща са излезли и когато д-р Нели Пандова е починала. „Не мога да си обясня защо е този отпор. Колегите ми са потресени и коментарът, който се налага от вчера сред тях, е че всичко се плаща на този свят и вярват във възмездието“, допълни Сунгарска.
Тя бе категорична, че всеки ден се извозват хора, които са с положителни тестове или хора, за които има съмнение, че са заразени.
„Когато става въпрос за COVID-19, където и да е в София, екипът се връща в централата, облича се в защитни облекла и след това отива на адреса, взима пациента и го откарва в болницата, оттам се връща пак в централата, обеззаразява се, както и линейката, което отнема около 45 минути до час. При нашия тежък кадрови дефицит това е огромно предизвикателство“, разказа Сунгарска.
„Някои хора не ни дават точна информация. Те казват, че имат проблеми със сърцето, с кръвното, имат болки в гърдите, а като отиде екипът на място необезопасен, той се сблъсква със симптомите на коронавирус – температура, втрисане и т.н“, допълни тя и призова хората да бъдат максимално прецизни, за да могат да защитават екипите и да не стават заразоносители.
В Спешната помощ в София работят 13, 15 до 18 екипа. „За такъв обем град минимумът на минимумите е 80 екипа“, уточни Сунгарска.
Фрог нюз