183-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски ще бъде отбелязана с редица събития в цялата страна. Кулминацията е на 18 юли в Карлово.
Държавният глава Румен Радев ще посети град Левски. Тази година се чества и 75-годишнината от обявяването на Левски за град. В 21.00 часа президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили ще приеме почетния строй. В 21.10 часа държавният глава Румен Радев ще произнесе тържествено слово.
Тържественият митинг-заря в град Карлово, посветен на 183 години от рождението на Васил Левски ще започне в 21.00 часа на площад „Васил Левски“ в града. Председателят на парламента Цвета Караянчева ще приеме почетния караул и ще произнесе слово. На тържествения митинг-заря ще бъде поднесен гирлянд на признателност към делото на Апостола. Председателят на Народното събрание ще поднесе цветя на паметника на Васил Левски.
Представителни военни подразделения от цялата страна ще участват в ритуалите за честване на годишнината.
Според историка Андрей Пантев най-голямата отплата на българите към Левски е, че той не е забравен или иронизиран и отричан.
18 юли е неразривно свързан с Васил Левски. Всяка година на този ден се вглеждаме, вслушваме и се опитваме да разберем вселената Левски.
За значението на Левски за историята и съвремието говори в предаването „Нощен Хоризонт“ проф. Андрей Пантев. По думите му, величието на Дякона се крие в безкористието и тихия героизъм, които той показва:
„Безкористието, което Левски внесе в българското националноосвободително движение, го прави толкова значим. Той се е слял с тогавашния народ и не е искал непременно да стане някакъв.(…) Нашето разочарование от съвременните ни представители е в резултат именно от това, че нито един от тях не казва
„Аз ще сваля този режим, но тържествено ви казвам, че няма да ставам никакъв“. Обикновено всички тези, които страстно се съпротивляват, след това стават някакви, докато Левски никога не е казал, че ще стане княз, министър, дипломат и пр. в бъдеща България. Това го прави особен не само в българския обхват, но и в историята на целия 19 век.“
Дарик, БНР