Главчев: По-близо сме до импийчмънт на президента, отколкото до ВНС и нова Конституция

Spread the love

 

димитър главчев

 

 

„След днешната Декларация на ПГ на ДПС, представена от Председателя Мустафа Карадайъ, сме по-близо до импийчмънт, отколкото до ВНС и нова Конституция.“ Това написа във Фейсбук народният представител от ГЕРб и бивш председател на парламента Димитър Главчев.

 

Припомняме, че в изявление по повод началото на политическия сезон и положението в държавата председателят на ДПС Мустафа Карадайъ поиска оставките едновременно на Радев и Борисов, както и сформирането на експертен антикризисен кабинет.

 

 

ДПС предлага министри да бъдат експерти от съответните сектори. Премиерът да бъде посочен от най-голямата партия, а вицепремиерът – от най-голяма опозиционна партия.

 

 
„Налага се да предлагаме спешни антикрисни мерки за спасяване на държавността и бъдещето на България. Свидетели сме на разпад на държавността. Забелязва се катарзис и събуждане на гражданското общество. Нашата мисия е гарантиране правата и свободите на човека, териториалната цялост на държавата“, подчерта Карадайъ.

 

 

 

„Вместо Радев да влезе в ролята на обединител на нацията, той избра реваншисткия модел на ГЕРБ на противопоставяне и политическата барикада. Румен Радев атакува съдии, атакува прокурори – така ерозират и изпълнителната, и законодателната, и съдебната власт. С действията си той ерозира държавността и държавата като цяло и в крайна сметка днес имаме протести – с хора с различни виждания, на различна връзка“, продължи председателят на ДПС.

 

 

 

Той посочи, че от една страна се иска оставка и служебен кабинет без ясна визия какво се случва след това, а от друга – импийчмънт на президента и завършване на мандата.

 

 

 

 

Припомняме, че процедурата по импийчмънт на президента стартира с обвинение за държавна измяна или нарушаване на Конституцията, подписано от най-малко една четвърт от народните представители – 60 гласа. То трябва да бъде прието с гласовете на повече от две трети от народните представители – тоест, 160 гласа.

 

 

 

А след това Конституционният съд разглежда обвинението срещу президента или вицепрезидента в едномесечен срок от внасянето на обвинението. Ако бъде установено, че президентът или вицепрезидентът са извършили държавна измяна или са нарушили Конституцията, пълномощията им се прекратяват.

 

 

Епицентър