„90 процента от българите са за промяна, но само 30 стоят зад тези лидери на протеста“. Такова мнение изрази политологът Румяна Коларова в ефира на БТВ.
„Двете хубави неща са, че за пореден път хората показаха, че имат нетърпимост към всякакъв вид прояви на корупция , политически патологии и т.н. Но едновременно с това, може би това е втори-трети път в България, когато едно войнстващо общество има думата, но не може да наложи волята си. Това показва, че България има работеща демокрация.
Мнозинството от българите вече не търсят спасители, не се надяват на тях, и съответно не вярват в революции. Това означава, че в крайна сметка българската политика се е превърнала в игра с малък залог. Това е същността на демократичната политика.
Политическите решения не са съдбоносни за живота на обикновените хора в демокрациите. В момента мнозинството казва – да, вие ще имате думата, ще имате право, но нещата се решават на избори“, каза тя.
„За съжаление няма толкова розова развръзка. Разбира се, че не 60, а 90 процента от хората в България са за промяна. Едновременно с това точно този протест, с тези говорители, едва ли събира повече от 30 процента подкрепа.
Защото, извинявайте, но не мисля, че има здравомислещ българин, който би се съгласил с посланията на Арман Бабикян, адвокат Хаджигенов и там който и да било друг. Не мисля, че има разумен българин, който да каже лоша дума срещу протеста, да каже добра дума за корупция и т.н.
Въпросът е как вървим напред и от тази гледна точка – разбира се, че това, което става, е крачка напред. Но за мен е важно, че тази крачка напред не води до революция, не води до насилие. Този протест е протест на едно войнстващо малцинство.
И то не защото хората принципно не подкрепят протеста, а защото говорителите на този протест са именно такива – те са агресивни и войнстващи. Бяха направени много опити да се дистанцират от тези говорители, но те ще оглавят пак третото Велико народно въстание“, каза още тя.
„Има проблеми в рамките на левия блок, което е очевадно, и второто нещо, което е ясно, е, че все повече има алтернативност, където президентът Радев се привижда като лидер на ляв блок. Това създава много силно напрежение. Ако Радев стане лидер на подобен ляв блок, той ще бъде фасадна фигура. Президентството, а още по-малко Радев с неговия кратък политически опит, не разполага с ресурс да организира лидерството. Няма нито административна, нито експертна мрежа, която да го подкрепи, когато той тръгне в тази посока“, каза още Коларова.
По думите й, в България президентът трябва да е неутрална власт. „Не сравнявайте Румен Радев с предишните президенти. Те са удържали тази роля на президента – могли са да бъдат посредник между две враждуващи страни, въпреки, че са били избрани от едната партия“, заяви оше Коларова.