Ако не усещате тези няколко миризми, трябва веднага да се изолирате – най-вероятно сте пипнали К-19

Spread the love

 

covid-19-otnovo-nastapva-evropa-zadava-927

 

 

Досега се е появила достатъчна информация за симптомите, подсказващи за евентуална зараза с коронавирус: температура, кашлица, загуба на вкус и/или обоняние, хрема, главоболие, болки в гърдите, крайниците или гърлото, затруднено дишане.

 

 

 

Повечето от тези признаци обаче не могат да бъдат сигурен знак за заболяване от COVID-19, тъй като се проявяват и при грип или най-обикновена настинка.

 

 

Според учени от Лондонския университетски колеж има два симптома, които може да се разглеждат като сигурен признак за зараза с коронавирус, пишат от Vesti.bg. Според изследователите това са загуба на вкус или обоняниеУчените са стигнали до този извод след обстоен анализ на данни от здравните центрове в Лондон.

 

 

 

 

 

При близо 80% от пациентите, които се оплаквали от внезапна загуба на обоняние или вкус, изследователите са установили наличието на антитела. Друго тяхно заключение е, че 40% от хората, загубили вкуса или обонянието си в резултат от зараза с коронавирус, не са имали нито кашлица, нито повишена температура.

 

 

 

И още нещо са установили британските учени: загубата на обоняние е по-надежден признак за зараза с коронавирус, отколкото загубата на вкус: при хората с внезапна загуба на обоняние вероятността за наличие на антитела е три пъти по-голяма, отколкото при пациентите, оплакващи се от загуба на вкус.

 

 

 

 

 „Затова най-важното послание гласи: всеки, който установи, че не усеща миризмите, с които се сблъскваме всеки ден, като например миризмата на лук, чесън, кафе или парфюм, трябва незабавно да се самоизолира и да се подложи на тест за коронавирус”, казва Рейчъл Батърхем от британския изследователски екип.

 

 

 

Заедно с резултатите от проучването, изследователите публикуват и свидетелствата на пациенти, проявили тези специфични симптоми. Повечето от тях са заявили, че не са имали запушен нос, но въпреки това не са били в състояние да усещат никакви миризми. Подобна е картината и при другия признак – загубата на вкус. Много от пациентите са се оплаквали, че не са били способни да усетят вкуса дори на най-лютата чушка или на най-пикантния сос. Същото важи и за всички течности.

 

 

 

На базата на тези изводи учените от Лондонския университетски колеж препоръчват загубата на обоняние или вкус да се възприеме като важен критерий при проследяването и установяването на заразата