БСП провали заседанието на парламента, за да блокира удвояването на извънредния труд

Spread the love

 

 

phplwvm4z_800x_

 

 

Заседанието на парламента свърши предсрочно днес и нямаше парламентарен контрол, след като поименна проверка, поискана от БСП, установи, че кворум няма. При преброяването малко преди 11 часа в залата се оказаха 118 от необходимите 121 народни представители. 

 

 

 

Това е второто провалено заседание от БСП по същия сценарий заради спорните промени в Кодекса на труда. Днес те бяха вкарани извънредно в заседателната част на заседанието, преди да започне парламентарният контрол. Предложенията на управляващите предвиждат увеличаване на часовете извънреден труд от 150 на 300 годишно, увеличение на периода на отчитане на сумарното изчисляване на работното време, както и разширяване на обхвата на еднодневните трудови договори.

 

 

 

От седмици в парламента има проблем с кворума, тъй като БСП и ДПС не се регистрират. Промяната в парламентарния правилник, даваща възможност за дистанционно участие на болни и карантинирани депутати дава малко “въздух” на управляващите. Обикновено, след като се регистрират 121 народни представители в залау ГЕРБ иска поименна проверка на кворума, каквато може да се прави веднъж дневно. Днес обаче ГЕРБ не направи сутрешна проверка…

 

 

 

 

“БСП да се засрамят – колегите в клинично състояние участват в заседанието, за да им осигурят кворум за парламентарен контрол”, каза председателят на парламента Цвета Караянчева, след като се оказа, че депутатите са 118. Преди това Христо Проданов от БСП влезе по време на поименната проверка и поиска да види Анна Александрова (ГЕРБ) на екрана, която беше преброена, но след това се изключи от видеоконференцията.

 

 

 

“Съвсем умишлено провалихме заседанието на Народното събрание заради Кодекса на труда”, каза Христо Проданов. “За пореден път управляващите се опитаха да отнемат трудовите права на българските работници“, каза Проданов.

 

 

 

Той попита защо се приема дневен ред в началото на всяка работна седмица, за да е ясно каква ще е законодателната програма на Народното събрание. После си отговори, че това се прави за да може заинтересованите страни да бъдат информирани и да изкажат своите позиции.

 

 

 

 

Българското трудово законодателство се връща в Средновековието, каза Надя Клисурска за поправката в Кодекса на труда. „Ние от БСП ще използваме всички парламентарни способи, за да защитим техните трудови права и да спрем този Кодекс на мракобесието да бъде приет. Българските работници са хора, а не роби. Извънредният труд не означава по-големи възнаграждения и заплати. Той означава рискове, ниска ефективност в работата, той означава риск за здравето за всеки български работник.

 

 

 

 

Помните ли Хитрино, помните ли тира, който се заби в буса, помните ли акушерката, която преби детенце, страдаща от бърнаут, заради денонощната работа? Ние от БСП категорично се противопоставяме на това в Кодекса на труда чрез колективното трудово договаряне да бъде увеличен референтният период на сумираното изчисление на работното време от 6 на 12 месеца“, заяви Клисурска.

 

 

 

 

Тя добави, че Европейската директива е категорична и казва, че този период трябва да е до 4 месеца.

 

Оф нюз