Не трябва да бързаме с разхлабването. В Европа затягат мерките, въпреки че обещаха свободна Коледа

Spread the love
kunchev_bgnes
Решението за децата е колкото медицинско, толкова и политическо и социално-икономическо. Знаем какво затруднение е да няма детски градини и ясли. Първи обнадеждаващи данни за намаляване на темпа са налице. Гледах данните на Европейския център за контрол на заболяванията – имаме намаление на 14-дневната база.
Тенденцията е налице, но е много крехка. Мисля, че не трябва да пропилеем този ресурс, който набрахме, с бърза отмяна на всички мерки, защото бързо ще се върнем в изходна позиция.

Това посочи в ефира на Българската национална телевизия главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб доц. д-р Ангел Кунчев.

 

 

Изказването му идва в разрез със заявката на премиера Борисов, който преди дни категорично посочи, че ще нареди пълно отваряне на държавата на 21 декември. Часове по-късно здравният министър проф. Костадин Ангелов коментира, че е рано да се говори за пълно отхлабване на мерките.

 

 

До утре трябва да са готови списъците с лекарите, които биха искали да се ваксинират срещу COVID-19. Към този момент обаче се наблюдават големи разлики в боря на желаещите. Има места, в които интересът е слаб, но има и такива, където той наближава 100%. Медиците се притесняват основно от липсата на достатъчно информация.

 

 

В ефира на Българската национална телевизия Кунчев посочи, че докато не се получи официално разрешение от Европейската комисия, ние не разполагаме с нужните данни, но наличната към момента информация е достатъчна, за да се смята, че изследванията показват добри резултати. С разрешението от ЕК всеки непредубеден човек ще убеди в ефективността на ваксината, а освен това ще се появят и данни от опита на Великобритания и Бахрейн.

 

 

„Медиците ще имат възможност да се ваксинират и по-късно, разбира се. Има хора, които вероятно ще се откажат заради заболявания. Хубаво е обаче бройката да е максимално точна, защото организацията и без това е трудна“, посочи още доц. Кунчев.

 

 

Страната ни очаква освен първата доставка от 125 хиляди ваксини, и още такива, които ще бъдат по-големи. Става дума за ваксините, разработени от Pfizer/BioNTech. Останалите ваксини също очакват разрешения.

 

 

 

„Задължението на държавата е да осигури на всеки български гражданин възможност за имунизиране. Идеята е да стигнем до заветните 70%, за да прекъснем предаването на вируса в обществото“, посочи Кунчев и обеща да бъде проведена информационна кампания.

 

 

 

Предвижда се създаването на мобилни екипи, които да достигнат до възрастните хора, които са трудноподвижни и до намиращите се в труднодостъпни населени места хора.

 

 

 

„Ваксините ще са безплатни и доброволни – това регулира държавата. Дали някой авиокомпания или работодател ще иска сертификат, не е нещо, което препоръчва или пък регулира държавата. Да, има данни, че има агенции и държави, които ще изискват такъв документ, но ще изпълним това, което сме обещали“, увери Кунчев.

 

 

Въпросът ще бъдат ли антигенните тестове приравнени с PCR изследванията също стои на дневен ред в момента. ФрогНюз припомня, че здравният министър проф. Костадин Ангелов е радетел за тази идея, но не така стоят нещата според доц. Кунчев:

 

 

„Аз не съм привърженик. Когато говорим за бързи антигенни тестове, трябва да си даваме сметка, че има различни фирми и повярвайте, те не са равностойни. Ще има разминавания“, посочи Кунчев.

 

 

„Много наши грешки мога да посоча. Те са по-скоро залитания в една или друга посока – дали взимаме много строги мерки, дали не избързваме с разхлабването. Виждате в Европа се затягат мерките, въпреки че обещаха свободна Коледа. Ако тръгнем да обикаляме по магазините, ако тръгнем да се събираме, ще видим резултата още на 7-8 януари“, посочи още Кунчев.

 

БНТ, Фрог нюз