Караянчева: Радев е като Тръмп, оспорва изборите и внушава, че няма да бъдат честни

Spread the love

 

 

49503

 

 

Президентът Радев оспорва резултатите от вота без изборите да са се провели.

Това заяви председателят на Народното събрание Цвета Караянчева по време на разговорите с президента.

 

 

 

 

Тя сравни държавния глава с президентът на САЩ Доналд Тръмп, защото и двамата подкопават доверието в изборите.

 

 

 

В последните месеци в публичното пространство се насажда мнение, че изборите ще бъдат манипулирани… Внушенията, че правейки изборите, ГЕРБ ще манипулира изборите, ще ги купи, бие по авторитета на институциите. Господин президент, и вие участвате в това, каза председателят на парламента Цвета Караянчева от ГЕРБ. Според нея Радев кани на консултации партии без шанс да влязат в парламента, които още от сега обявяват, че изборите са нечестни, което е внушения.

 

 

 

Караянчева подчерта, че изборите не се правят от ГЕРБ, защото президентските през 2016 година са били спечелени от двойката, подкрепена от БСП.

 

 

 

Парламентът има мандат до 26 март и могат да бъдат направени промени в Изборния кодекс. Имаме практика да променяме закон в рамките на една седмица, посочи Караянчева.

 

 

 

 

Нека уважаваме останалите партии, все пак и през 2007 година ГЕРБ за първи път се явява на избори. Цветан Цветанов ми сподели, че подмяна на вота има, явно той изхожда от личен опит, докато все още беше в ГЕРБ. Това подчерта президентът Румен Радев, отговаряйки на Цвета Караянчева.

 

 

 

 

Той уточни, че не е нужно да го убеждават, че един закон може да бъде приет за една седмица и добави, че и преди е налагал вето на подобни законопроекти.

 

 

 

 

Трябва да се повиши доверието в предстоящите избори, това изисква диалог и консенсус. Присъствието ви тук, като управляваща партия, е изключително важно. Добре дошли! Това ще гарантира вота и здравето на българските граждани“, обърна се Румен Радев към председателят на НС Цвета Караянчева, вицепремиерът Томислав Дончев и останалите представители на ГЕРБ.

 

 

 

Президентът бе категоричен, че той не дели партиите на системни и на такива, който сега прохождат. „Все някога и вие сте били на избори за първи път“, каза той, обръщайки се към Караянчева.

 

 

 

„Когато казвам легитимност, то аз винаги имам предвид следващия парламент. Защото иначе можем да поставим България в една много нестабилна ситуация. Това няма да е добре за страната ни. Трябва да изберем следващо правителство с възможно най-много гласове“, категоричен бе още той.

 

 

 

 

„Политическа отговорност е да се гарантира всеки един глас на българските граждани, независимо къде се намират“, смята държавният глава.

 

 

 

 

Най-важното на тези избори е осигуряването на здравна сигурност на гласоподавателите. Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова по време на консултациите за следващите избори с президента Румен Радев.

 

 

 

Тя потвърди, че Изборният кодекс ще бъде променен, но само заради необходимите противоепидемични мерки в секциите.

 

 

 

Според вицепремиера Томислав Дончев нито гласуването по пощата, нито дистанционното гласуване могат да бъдат организирани за два месеца. По думите му това ще доведе до най-лошия вариант – да няма доверие в изборния процес. Като авантюри той определи и идеите за гласуване от колата и на открито.

 

 

 

 

Да сблъскаме 60 или 70 хил. души изборна администрация с вируса, като вкараме карантинираните да гласуват в часови пояс в секциите, е опасно. Изборните администрации могат да се справят с мобилни секции. Една от тях може да обслужва от 35 до 50 адреса, обяви Томислав Дончев.

 

 

 

 

Според Румен Радев има технологично време да се реши проблемът с гласуването на българите зад граница и предложенията не трябва да се отхвърлят като екзотика.

 

 

 

 

Държавният глава призова на наблюдатели и застъпници да се даде законодателна възможност да заснемат с мобилните си телефони процеса на отваряне на урните, броене на бюлетините и попълването на протоколите. Той каза още, че партиите искат справедливо разпределено време в медиите.

 

 

 

Източник: Фрог нюз